“ÜÇ BEYAZ DEDİĞİMİZ UN, TUZ VE ŞEKERİN DENGELİ KULLANIMINI ÖNEMSİYORUZ.”

Eğitim Tokat Projesi çatısı
Eğitim Tokat Projesi çatısı altında yürütülen Eğitim İçin Sağlık Hareketi kapsamında un, tuz ve şekerin doğru ve kararında kullanımı ile ilgili program düzenlendi.
Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda düzenlenen programda öğrencilere İl Sağlık Müdürlüğü diyetisyeni Alaattin Terzi tarafından öğrencilere üç beyazın doğru kullanımı hakkında bilgilendirme yapıldı.
Bilgilendirmede günlük, haftalık, aylık, yıllık, on yıllık ve kırk yıllık şeker ve tuzun fazla kullanımı öğrencilere, miktar miktar çuvallar ile gösterildi.
Yapılan bilgilendirmenin ardından öğrencilere seslenen Vali Dr. Ozan Balcı, çocukları ve onların geleceğini önemsediklerini söyledi. Çocukların iyi yetişmesini, onların geleceğe iyi hazırlanmalarını canı gönülden istediklerini, onların mutlu olmasını, başarılı olmalarını istediklerini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Mutluluğunuzu mutluluğumuz, sorunlarınızı sorunlarımız, dertlerinizi derdimiz olarak görüyoruz. Bu kapsamda da başlattığımız Eğitim Tokat projemiz var.” dedi.
2023 Türkiye’si, 2023 Tokat’ı bağlamında başlayan Eğitim Tokat projesinin çocuklara dokunan, onların başarılarını arttıracak 30’a yakın alt bileşeni olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı,  Eğitim Tokat projesinin bir kısmının sağlıkla ilgili olduğunu kaydetti. Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi.
Güçlü ve Sağlam Bireyler Olarak Yetişmeniz Lazım
“Çocuklarımızın sadece akademik anlamda başarılı olmaları yetmez. Aynı zamanda onların zihinsel, fiziksel ve bedensel anlamda da güçlü ve sağlam bireyler olmaları lazım.  Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. İstiyoruz ki çocuklarımız her anlamda sağlıklı olsun. Bunun için Eğitim Tokat projemizin bir kısmı da çocuklarımızın sağlığı ile ilgili. Çocuklarımızın diş taramalarını yaptırıyoruz. Taramalarla kalmıyoruz, çocuklarımızın tedavilerini de yaptırıyoruz.  Göz, kulak taramalarını yaptırıyoruz. Taramalarla kalmayıp sonuca da gidiyoruz. Çocukların hayatlarını kurtarabiliyoruz. Çocuklarımızı önemsiyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı bireyler olması lazım. Obezite çağımızın en önemli problemlerinden biri. Çocuklarımızın dengeli beslenmeleri önemli. Bunun yanında da üç beyaz dediğimiz un, tuz ve şekerin dengeli kullanımını önemsiyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı olabilmesi için için sağlıklı beslenmeleri lazım. Ne kadar başarılı olursak olalım, sağlıklı bir beyin yapımız, sağlıklı bir bedenimiz olmadığı zaman başarılı olmamız mümkün değil. Önce sağlık, önce mutluluk sonra başarı. Bunun için üç beyazın düzenli kullanımını önemsiyoruz. Şunun da altını çizelim. Un, tuz, sekerin kullanımına karşı değiliz. Elbette ki onları kullanacağız. Ama kararınca kullanacağız. Ortalama bir insanın ömründe fazladan kullandığı şeker, fazladan kullandığı tuz ve un ileride hastalıklara sebep oluyor.  Şeker hastası olabiliriz, organlarımıza zarar verir. Fazladan tuz kullandığımızda tansiyon hastası oluruz. Kalp, damar hastalıklarına yakalanırız. O zaman soru şu: 40 yıl gibi kısa bir sürede un, tuz ve şekerin fazlasını kullansanız hangi insanın kalbi, bedeni dayanabilir? O zaman ne diyoruz un, tuz şekerin düzenli kullanımına evet. Fazla kullanıma hayır diyoruz. Üç beyazın fazla kullanımı ile hastalıktan kaçamayız.”
Vali Dr. Ozan Balcı, bu etkinliğe düzenleyen ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Programa Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, Vali Yardımcıları Mehmet Suphi Küsbeci ve Dr. Mehmet Gödekmerdan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.