Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kurulu Gücünde 11. Sıraya Yükseldi

Türkiye, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayımlanan rapora göre dünya genelinde yenilenebilir enerji kurulu gücü sıralamasında 11. sıraya yükseldi.

Türkiye, Uluslararası Yenilenebilir Enerji

Türkiye, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayımlanan rapora göre dünya genelinde yenilenebilir enerji kurulu gücü sıralamasında 11. sıraya yükseldi. Son verilere göre Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesi, özellikle güneş ve rüzgar enerjisi alanlarında hızla artıyor.

Çin’in ardından 1. sırada yer alan Türkiye, 58.462 MW kapasiteyle Avrupa’da 5. sırada ve dünya genelinde 11. sırada konumlanıyor. Türkiye’nin elektrik üretimindeki 110 MW kurulu gücünün 25 bin MW’ını güneş ve rüzgar enerjisi oluşturuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar Alparslan Bayraktar, bu başarıyı 2025 yılında 35 bine, 2035 yılına kadar ise yaklaşık 90 bin MW’a ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

IRENA raporunda, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidrolik kaynaklar ve jeotermal kaynaklar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına vurgu yapılıyor. Türkiye’nin bu alandaki hızlı ilerleyişi, ülkenin enerji bağımsızlığını sağlama ve sürdürülebilir bir gelecek için attığı önemli adımlar arasında yer alıyor.

Bu başarıyla Türkiye, yenilenebilir enerji alanında uluslararası alanda önemli bir oyuncu haline gelmeye devam ediyor.