Tüplü Asma Fidanları Çiftçilere Dağıtıldı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, geleneksel

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, geleneksel olarak düzenlediği 14. Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni’ni, Üniversitenin Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi bahçesinde gerçekleştirdi. Törene Vali Numan Hatipoğlu, Rektör Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rasim Koçyiğit, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem Cangil, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Ahmet Boz ve çiftçiler katıldı.

Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İrfan Oğuz, tarımsal uygulama arazileri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken, Üniversitenin öncelikli amacının öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra uygulama imkanı sağlamak olduğunu vurguladı. Üretilen asma fidanı ve sebze fidelerinin her yıl çiftçilerle buluşturulduğunu belirten Oğuz, katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Üniversitenin Ziraat Fakültesi öğretim üyesi ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Adem Yağcı, projenin detayları hakkında bilgi vererek, Tokat bağcılığının dört ana yönünü açıkladı. Yağcı, projeye destek verenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Üniversitenin Tokat ve bölge tarımına sağladığı katkıları vurgulayarak, tarımsal üretimin artırılması ve çiftçilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi için yapılan çalışmaların önemini belirtti. Tarımın modernize edilmesinin önemine değinen Rektör Yılmaz, projeye destek verenlere teşekkür etti.

Vali Numan Hatipoğlu ise Tokat’ın tarımsal önemine vurgu yaparak, Üniversitenin tarım alanındaki çalışmalarını destekleyeceklerini ifade etti ve asma fidanı dağıtımının tarımın gelişimine katkı sağlayacağını belirtti.

Törenin ardından çiftçilere asma fidanları dağıtıldı ve protokol üyeleri ile çiftçiler hatıra fotoğrafı çektirdi.