TRAFİK KOMUTA VE KONTROL MERKEZİ AÇILDI

Başkan Eroğlu: “Kavşaklarda bekleme

Başkan Eroğlu: “Kavşaklarda bekleme süreleri azaldı”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Akıllı Trafik Sistemleri” projesi kapsamında, trafik sinyalizasyon sistemlerinde yoğunluğa bağlı olarak anlık ve hızlı çözüm üretmeyi hedefleyen Tokat Belediyesi Trafik Komuta ve Kontrol Merkezinin açılışını yaptı.

Trafik Koordinasyon Merkezi’nin çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Başkan Eroğlu burada yaptığı açıklamada akıllı kavşak sistemi ile 16 tane kavşağın kameralar ile izlendiğini böylece trafik sinyalizasyon sistemlerindeki yoğunluğa anlık ve hızlı çözümler üretildiğini söyledi. Trafik için yeni çalışmalar yapacaklarını belirten Başkan Eroğlu, ilerleyen süreçte açıklayacağı 71 projenin içerisinde trafik ile ilgili yeniliklerinde yer aldığını ifade ederek Tokatlıları daha rahat bir trafiğe kavuşturacaklarını kaydetti.

ŞEHİR MERKEZİ İLE ÇEVRE YOLU BAĞLANTISI GÜÇLENDİRİLECEK

Trafikte çözüme yönelik yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Başkan Eroğlu, “Yeni yollar açmak için çalışmalar planlıyoruz. Örneğin şehir merkezi ile çevre yolu bağlantımızın daha da güçlendirilmesi çok önemli. Şehir içi ile çevre yolu arasında çok güçlü bir bağlantı yok. Bizim bunu güçlendirecek hamleler yapmamız lazım. Şehrimizin önemli noktalarında özellikle Gaziosmanpaşa Bulvarında otopark alanları oluşturup, insanlarımızın yeni otoparklara araçlarını park etmelerini sağlamamız lazım. Bunun yanında ayrıca yeni yollar açabilmemiz lazım. Bunlar önümüzdeki günlerde açıklayacağımız 71 projenin içerisinde yer alıyor” dedi.

TRAFİĞİN RAHATLADIĞI VE İYİLEŞTİĞİ GÖZLEMLENDİ

Tokat’ta önemli ve yoğun kavşakların birbirine akıllı kavşak sistemi ile bağlandığını ve kavşaklarda ki geometrik şekillerinde değiştirildiğini belirten Başkan Eroğlu, daha akışkan bir trafik sağlamak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Kavşaklarda ki adacıkların kaldırıldığını ve belli oranda trafiğin rahatladığını, iyileştiğini gözlemlediklerini ifade eden Başkan Eroğlu, “Araçların trafikteki dur-kalk yada durma dakikaları diğer taraftan belli bir mesafe de eskiden kaç dakikada geçiyordu şimdi kaç dakika da geçiyor. Ortalama araç hızları, bunla beraber kavşaktan çıkışlar, kavşakla ilgili araç kapasitelerinin çoğalması gibi daha birçok etkeni saydığımızda gerçekten ciddi anlamda bir iyileşmenin Tokat’ımızın caddelerinde sokaklarında olduğunu da gözlemliyoruz. Bunun ötesinde bir başka çalışmamız da yeşil dalga diye tabir edilen belli bir kilometre ile gidildiğinde rahatlıkla herhangi bir ışığa maruz kalmadan, herhangi ışığa takılmadan gitme noktasında bir merhale sonrasında bununla ilgili bir çalışmayı da düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.

KAVŞAKLAR KAMERA SİSTEMLERİ İLE İZLENİYOR

Trafik Komuta ve Kontrol Merkezi’nde kavşakların takip edildiğini ve izlendiğini kaydeden Başkan Eroğlu, “Burada da araçların hangi saatlerde hangi sıklıklarla geldiğini gittiğini, hangi saatlerde yoğun bir şekilde beklendiğini veya boşu boşuna kırmızı ışık yanıpta araçların beklediği gibi birçok bilgi ve veri mevcut. Örneğin bir kavşakta 30 saniye bekleme yazıyor ama sağı solu her yeri boş kameralardan da bakılıyor fazla araç da gelmiyorsa hemen burada bir takım fonksiyonlarla trafiği akışkan hale getirecek düzenlemeler yapılıyor. Anında o sisteme girdikleri zaman boşu boşuna 30 saniye bekleme, yerini belki bir 10 saniye beklemeye düşürüyor. Yapay zeka gibi sistem anında kendini kontrol ediyor. Veya bir başka kavşaktan çok yoğun bir şekilde araba geldiğini biz gözlemliyoruz diyelim böyle olduğu zaman haliyle o kavşakta bir yoğunluk oluşacak. 4 fazlı bir kavşak düşünürsek bu yoğunluğu azaltmak için diğer 3 fazdan çok araç gelmiyorsa oradaki geçiş saniyesi çoğaltılıyor, diğerlerinde azaltılıyor. Yani her kavşağın her fazında 30 saniye gibi 40 saniye gibi sabit süreler yok. O kavşağın hangi yönü daha canlıysa o yönün daha akışkan olması için dönüş saniyesi çoğalıyor, diğerininki azalıyor. Beklemelerde de aynı şekilde bu yöntem boşuna beklemeleri önlüyor. Bu sistem anlık müdahale edilebilen bir yapay zeka gibi çalışıyor. Böylece trafiğimiz daha akıcı bir hale gelmiş oluyor” dedi.

TRAFİKTE KONTROLLER TRAFİK KOMUTA MERKEZİNDE

Eski Niksar Kavşağında taşıtların bir günde toplam kuyruklanma süresinin 2 bin 420 dakikadan, bin 548 dakikaya düştüğünü, kuyruklanma süresinde yüzde 37’lik bir iyileşme olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “Dimes Kavşağında bekleme süresi 345 dakika iken bu süre 123 dakikaya düşmüş. Üçgen Kahve Kavşağında 218 dakika olan bekleme süresi 133 dakikaya düşmüş. Bu verilerle bu anlamda büyük iyileşmeler olduğunu görebiliyoruz. Toplama baktığımız zaman da yüzde % 39 gibi bir iyileşmeyi sağlamış bulunuyoruz. Kavşak içi dönüşler eskiden adacıklar etrafında yapılıyorken şu anda o adacıkların olmaması ile beraber dönüş mesafelerinde yüzde 24’lük bir azalma gözlemlemişiz.

Kavşağı terk süresi de yüzde 47 oranında hızlanmış. Kavşak çıkış kapasitelerimiz ise yüzde 25 arttı ve yaya geçişlerimiz de daha düzenli bir hale geldi. Özetle akıllı trafik sistemiyle birlikte şehrimizin kavşaklarında daha hızlı, rahat bir sisteme geçilmiş oldu. 6 ay önce başlattığımız çalışmamız bu şekilde devam ediyor. Tüm kontrolleri de buradaki merkezimizde yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇEVRE YOLU BAĞLANTININ GÜÇLENDİRİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Trafik sorununu çözmek yeni çalışmalar yapılacağını belirten Başkan Eroğlu, “Yeni yollar açmak için çalışmalar planlıyoruz. Örneğin şehir merkezi ile çevre yolu bağlantımızın daha da güçlendirilmesi çok önemli. Şehir içi ile çevre yolu arasında çok güçlü bir bağlantı yok. Bizim bunu güçlendirecek hamleler yapmamız lazım. Şehrimizin önemli noktalarında özellikle Gaziosmanpaşa Bulvarında otopark alanları oluşturup, insanlarımızın yeni otoparklara araçlarını park etmelerini sağlamamız lazım. Bunun yanında ayrıca yeni yollar açabilmemiz lazım. Belki bir 10 sene sonra bu trafik daha da yoğun bir hal alacak. Bizim şimdiden bunun hamlelerini yapmamız lazım. Mesela bizim GıjGıj’ın altından büyük bir bulvar açabilmemiz gerekir. Yine kalenin altından yeni bir cadde açabilmemiz lazım. Şimdi bunların da çalışmalarını yapıyoruz. Bunları imar planlarına da işleyeceğiz. Ardından bu yollar nasıl açılır ona bakacağız. Kamulaştırma mı gerekiyor ya da kentsel dönüşümlerle mi bunları yapabiliriz bunlara bakacağız. Her yıl belli oranda bunları yapa yapa en azından önümüzdeki yıllarda trafiğimizi rahatlatacağız. Bunlar önümüzdeki günlerde açıklayacağımız 71 projenin içerisinde yer alıyor. Önümüzdeki süreçte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam edip Tokatlıları daha rahat bir trafiğe kavuşturacağız inşallah” diyerek konuşmasını tamamladı.