TOKAT’TA YARIŞ KIZIŞTI BANKALAR BİRBİRİNE GİRDİ

Kamu bankalarının promosyon ödemelerini artırmasının ardından özel bankalarda rekabet kızıştı. Pek çok banka promosyon ödemelerini 15 bin TL ve üzerine çıkardı.

Kamu bankalarının promosyon ödemelerini

ÖZEL BANKALARDA PROMOSYON İÇİN YENİ TAHMİN

Bankaların rekabet kuralları doğrultusunda promosyon rakamlarını yükselttiğini görmekteyiz. Ayrıca bankaların fon bulmak amaçlı Merkez Bankası’ndan günlük borç alma maliyetleri yükseldiğinden dolayı emeklilere ödenen maaşlar vasıtasıyla borçsuz bir şekilde fon sağlamaktadırlar. Yani her şekilde buradaki durumun emeklilerimizin lehine olduğunu vurgulamak isterim. Kamu bankalarında promosyon ödemelerinin yüzde 50 artırıldığını düşünecek olursak özel bankalarda 15 bin TL civarında olan promosyon ödemelerinin de %50’lik artışla 22.500 TL’ye kadar yükselebileceğini tahmin etmekteyim. Ayrıca emeklilerimiz her 6 aylık dönemde maaş farklarını aldıkları için bu rakam esnek olup önümüzdeki yarıyıllar kapsamında yukarıya doğru çıkacaktır.

ŞU ANDA EN YÜKSEK PROMOSYON NE KADAR?

Bankalar çeşitli kampanyalar doğrultusunda promosyon ödemelerini yükseltmektedirler. Ödül fırsatı, chip para, otomatik ödeme, fatura konursa veya emekli arkadaşını ilgili şubeye getirirse birçok avantaj sunulmaktadır. Sahadaki bankaları incelediğimiz zaman 17.500 TL’ye varan promosyon ödemelerini görmekteyiz.

PROMOSYONLAR DAHA DA YÜKSELECEK Mİ?

Şahsi olarak kısa vadede bu rakamın 20 bin TL’ye erişmesi, uzun vadede ise üzerine çıkmasını tahmin etmekteyim. Çünkü temmuz ayında çıkacak enflasyon verisinin %24 olması bekleniyor. Hatta refah payı da eklenerek emekli maaşlarının %35’lere kadar çıkma ihtimali olacağını düşünüyorum. Yapılan her iyileştirmenin promosyon ödemelerini de tetikleyeceği kanaatindeyim.

Bankalar finansal olarak bazı aktiviteler yapmaktadır. Özel bankalar Merkez Bankası üzerinden borç alıp bunu müşterilerine satarlar. 21 Mart tarihinde Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan artırarak %50’ye çıkardı.

Hatta gecelik faiz oranı %53’e çıkarıldı. Bu da özel bankalar için günlük borçlanmada maliyet unsuru teşkil etmektedir. Emekli maaşları özel bankalara fon sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı ne kadar çok emekli müşterisi olursa o kadar fazla getiri sağlayacağı için emekli vatandaşları kendi bankalarına çekmek istemektedirler.