TOKAT’TA TARİH OLACAK SADECE ANILARDA YAŞAYACAK

Kredi kartı borçlarındaki rekor artışın ardından Merkez Bankası’ndan gelecek yeni düzenlemelere ilişkin sinyaller herkesin dikkatini çekti. Bu düzenlemeler, özellikle taksit sınırları ve cep telefonu alımlarını kapsayacak şekilde gündemdeki yerini aldı.

Kredi kartı borçlarındaki rekor

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın açıklamaları, kredi kartı kullanımında önemli değişikliklerin habercisi oldu. Kredi kartı harcamalarının enflasyon üzerindeki baskısını azaltmak amacıyla başlatılan çalışmalar, tüketiciler için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Kredi kartı borçları son 1 yıldaki artışla rekor kırdı. Bunun üzerine Merkez Bankası’ndan kredi kartları için yeni düzenleme sinyali geldi. ‘Kredi kartıyla ilgili yeni düzenlemeler ne olabilir?’ sorusu yanıt aramaya başlarken masadaki maddelerle ilgili açıklama geldi.

Bunlardan en dikkat çekici olanı da taksit sınırı. Yine cep telefonu konusunda da bir düzenleme yapılması gündemde. Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiren düzenleme sinyali yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’dan geldi. Karahan, enflasyon raporu toplantısındaki konuşmasında kredi kartı harcamalarındaki artışın önüne geçmek üzere çalışma başlattıklarını duyurdu.  Kredi kartı borçlarındaki artış sonrası Merkez Bankası’nın kredi kartlarıyla ilgili atacağı değerlendirilen adımlar arasında taksit sınır, kredi kartından nakit çekiminin kısıtlanması gibi maddeler yer alıyor. Yine kredi kartı verilen kişilerin sınırlanması da gündemde.