TOKAT’TA PANİK HER TARAFA YAYILDI

Son dönemde yaşanan virüs salgınları hayatımızı derinlemesine etkilerken, bu sefer de çikolata sektörünü vurdu. Batı Afrika’da kakao tarlalarını tehdit eden virüs salgını, çikolata endüstrisinde ciddi bir krize yol açacak gibi görünüyor.

Son dönemde yaşanan virüs

Son dönemde yaşanan virüs salgınları hayatımızı derinlemesine etkilerken, bu sefer de çikolata sektörünü vurdu. Batı Afrika’da kakao tarlalarını tehdit eden virüs salgını, çikolata endüstrisinde ciddi bir krize yol açacak gibi görünüyor. Batı Afrika’da kakao tarlalarını tehdit eden virüs salgını, çikolata endüstrisinde ciddi bir krize yol açacak gibi görünüyor. Bu salgın, özellikle Fildişi Sahili ve Gana gibi dünyanın en büyük kakao üreticilerinin bulunduğu bölgeleri etkiliyor. Salgın, kakao ağaçlarını öldürerek üretimi azaltıyor ve bu da dünya çapındaki kakao fiyatlarını sürekli olarak artırıyor.

Uzmanlar, bu durumun art arda dördüncü sezonunda da devam etmesinin, çikolata severlere ve endüstriye ciddi etkileri olabileceğini belirtiyor. Kakao fiyatlarındaki sürekli artış, çikolata ve kakao ürünlerinin maliyetini artırarak tüketicilere yansıyabilir. Hastalığın kaynağı olan virüs, tedavi edilmediği takdirde ağaçların kesilip yerlerine yenilerinin dikilmesini gerektiriyor. Ancak, bu süreç uzun ve maliyetli olabilir ve yeni ağaçların henüz verimli olmaması da endişe yaratıyor.

Salgının etkileri, mevcut sezonda önceki yıllardan daha kötü bir seyir izlerken, hava koşulları da çiftçilere yardımcı olmuyor. El Nino sıcakları nedeniyle yaşanan kuru ve sıcak hava, kakao üretiminde önemli bir düşüşe neden oluyor.