TOKAT’TA KÖYLÜLER GES’E DİRENİYOR ÖLÜM FERMANI İSTEMİYOR

Tokat’ın Niksar İlçesine bağlı

Tokat’ın Niksar İlçesine bağlı Mutluca Köylüleri arazilerine yapışan acil kamulaştırma ve GES nedeniyle basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamalarda GES’in iptal edilmesi ve acil kamulaştırmanın kaldırılması istendi.

Mutluca Köylüleri AYDEM Enerji tarafından yapılacak olan GES nedeniyle basın açıklaması yaptı. Tarım arazilerinin marjinal araziye çevrilmesi ve acil kamulaştırma yapılması ile kurulacak olan GES projesine karşı çıkan köy halkı toplanarak yaptıkları açıklamaya destek olmak amacıyla CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Atatürkçü Düşünce Derneği, Köylülerin Avukatı ve diğer davetliler katıldı.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz “Çok değerli hemşehrilerim; Mutluca’nın haklı sesine yaşadığı toprakları kendinden sonraki nesillere emanet etme, ya da emanetçi sorumluluğuyla haklı davasına sahip çıkmak için el ele tutuşan, destek veren, yürekten inanan ve bugün burada olan, olamayan da ama buradaki sese her daim kulak verip, destek vereceğini beyan eden tüm sivil toplum kuruluşlarına, değerli siyasi partilerimizin çok değerli başkan ve yöneticilerine, il genel meclis üyelerimize huzurunuzda teşekkür ediyorum. Ayrıca muhtarım bu konuyu bana iletip davet ettiğimde biraz hızlı düşünüp TEMA İl Başkanımız sevgili Oğuzhan Bey’le görüştüm. O da kendisinin de katılacağını ve buradan buradaki halkın vereceği görevle davayı hukuki mercilerde takip edeceğimizi söyledi. Ben de tekraren kendisine bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Hukuki süreci hiç atlamadan sizden aldığı vekaletin hakkını veren sevgili genç avukatımız Sadık Can’a da emekleri için teşekkür ediyoruz. Tabii kıymetli hemşehrilerim; buraya baktığınızda bu vadi HES’lerle bağrına hançer sokulup ekolojik dengesi bozulmuş ama doğa beton çelik hasırlarla da örülse intikamını aldığını buradan gelip geçerken bunu yıllar önce buraların tahrip edilişini mecliste dile getirmiştim. Bu yörenin ağaç türü doğal olarak baktığınız zaman belli. Onların keyfine göre dikeceği ağaçların burada yaşama şansı yok. Şimdi Mutluca’ya geliyoruz. Az sayıda insan kalmış. Burada yaşayanların yaş ortalaması 60 ve üzeri bu insanların gözünün kökü bir avuç araziye de karlılık merkezli bu doğanın yeşiline kıyıp doların yeşiline heveslenen insanlara birlikte dayanışarak bize verdiği hakları sonuna kadar kullanarak dur diyeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuyu değerli avukatımızdan, muhtarımızdan ve dernek başkanımızdan alıp yüreğinde ülke sevgisi olan, doğaya coğrafyaya yaşanabilir bir ülkeyi bizden sonraki nesillere bırakmak isteyenleri buraya davet etsin.O coğrafyanın güzelliğini üç beş kuruş karlılık merkezleri kıymak, yok etmek, insanların elinden almak, insanlığa vicdana sığıyorsa ben de sizin peşinizdeyim dedim. Ama maalesef o sese olumlu yanıtı alamadık. Biz yasalar çerçevesinde topraklarımızı koruma adına bizden sonraki nesillere teslim etmek üzere bize emanet edilen bu topraklara sahip çıkma noktasında görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Bu mücadelenin daha başı. Ara ara belli hamleleri yapacaklar ama onları da hukuken görüşerek takip edeceğiz. İnanıyorum, başaracağız”ifadelerine yer verdi.

Köylülerin Avukatı Sadık Gelval ” Burada Mutluca köylülerin ve civar köylülerinin hayatlarını etkileyecek bir durum söz konusu. Tarımsal bir arazi olan yerlerimize marjinal tarım arazisi dediler Ama yargılama neticesinde buranın marjinal değil, orijinal bir tarım arazisi olduğu ortaya çıktı. Ve ÇED raporuna ilişkin açmış olduğumuz davalar mahkemenin vermiş olduğu ilk kararla bizim lehimize sonuçlandı. Tabii ki AYDEM’in Ve diğer davalı tarafın bu kararı Danıştay’a taşıma hakkı var. Ama mücadelemiz devam edecek. Ve bu davanın da lehimize sonuçlanması için elimizden gelen ne varsa gereğini yapacağız. Bu konuda içiniz rahat olsun. Sizlerle beraber buradaki yaşam hakkımızı elimizdeki topraklarımızı korumak için mücadelemizde ne gerekiyorsa hep birlikte yapacağız ve yapmaya da diğer etraftaki, civar köydeki tüm vatandaşlarımıza davet ediyoruz”ifadelerini kullandı.