TOKAT’TA BUNU ALAN UÇACAK KANATLANIP KAÇACAK

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)’da bugün, temettü dağıtımı günü!

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.

Hatırlanacağı üzere FROTO yönetim kurulu, Mart ayında yapılan toplantıda aldığı ve Nisan başında hissedarlarının onayıyla resmileşen karara göre, her bir hissedarına brüt 43.30 TL, nette ise 38.97 TL nakit temettü ödemeyi taahhüt etmişti.

Şirket, temettü ödemelerinin hak sahiplerinin hesaplarına 16 Nisan 2024 tarihinde, yani işleme alınan T+2 gün sonrasında yatırılacağını bildirdi. İşte bu kararın ardından beklenen gün geldi. Yatırımcılara yapılacak temettü ödemesi için belirlenen hak kullanım tarihi bugün(8 Nisan).

Temettü Nedir?

Temettü, bir şirketin kazancının bir kısmını hissedarlarına dağıtması anlamına  gelir. Bir şirket, elde ettiği kârın bir bölümünü, genellikle nakit olarak,  hisse senedi sahiplerine öder. Bu ödemeler, şirketlerin  finansal sağlığı ve kâr paylaşım politikalarına göre değişkenlik gösterir.Temettüler genellikle hisse başına bir miktar olarak belirlenir ve hissedarların sahip olduğu hisse sayısına göre ödeme yapılır. Örneğin, eğer bir şirket hisse başına 1 TL temettü ödeme kararı alırsa, 100 hisseye sahip bir yatırımcı toplamda 100 TL temettü alır.

Temettü ödemeleri, şirketler için yatırımcılarına değer sağlamanın ve kârlarını paylaşmanın bir yolu olarak görülür. Aynı zamanda, şirketin geleceğe yönelik olumlu bir finansal görünüme sahip olduğunun bir işareti olarak da kabul edilebilir.  Yatırımcılar için temettüler, yatırımın getirisini artıran ve özellikle sabit gelir arayanlar için cazip olan bir gelir kaynağıdır.