TOKATLILAR PARALARI ÇUVALLA TAŞIYACAK

Mevduat faizleri yüzde 46’yı aşarak 20 yılın en yüksek seviyelerine çıkarken, bankada 500 bin lira parası olan bir vatandaşın aylık kazancı da önemli ölçüde arttı.Yatırımcılar için heyecan verici bir döneme giriş yapan mevduat faizleri, tasarruf sahiplerine daha cazip gelmeye başladı. Özellikle bankada 500 bin lira gibi önemli bir mevduata sahip olan vatandaşlar, faiz artışlarından olumlu bir şekilde etkilenerek aylık kazançlarını artırma fırsatını değerlendiriyor.

Mevduat faizleri yüzde 46'yı

Yıl sonunun yaklaşması ve yakalanması gereken hedefler bankacılık sektöründe mevduat yarışını kızıştırdı. 10-20 bin liralık TL mevduatlara bile yüzde 40,5’in altında faiz önerilmiyor, miktar yükseldikçe mevduat faiz oranları yüzde 50’yi aşıyor.

YÜKSEK SEVİYELERE ÇIKTI

Bankacılık sektöründe yılın son ayıyla birlikte hedeflerin gerçekleştirilmesi, bilançoların daha iyi görünmesi için en çok çaba gösterilen günlere girildi. Bankaların kendi hedeflerinin yanı sıra Merkez Bankası’nın getirdiği kur korumalı mevduattan standart TL mevduata dönüşüm hedefleri de bulunuyor. Hem bilanço makyajlama hem de hedefler için standart TL mevduat faizleri son dönemlerin en yüksek seviyelerine çıktı. Bazı bankalar para miktarı arttıkça yüzde 50 oranında mevduat faizi veriyor.

FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Dr. İsmet Demirkol şu ifadeleri kullandı: “Mevduat faizleri artıyor. Hal böyle olunca kredi maliyetleri de yükseliyor. Bankalar önümüzdeki süreçte maliyetler artığından dolayı kredi vermezse mevduatlarda azalma olabilir. Merkez Bankası’nın Aralık ayı toplantısında faiz artışı bekliyorum. 2024 ‘te ocak ayında yüzde 47.,5 oranında bir faiz bekliyorum. Bu da mevduatlara yansıyacaktır. Mevduatın 4-5 ay yüzde 55 bandına çıkması muhtemel. Bundan sonraki aylarda mevduatlarda bir gerileme bekliyorum.”

MECDUAT HESAPLARINDAKİ PARA GERİLEDİ

Kur korumalı mevduat hesaplarındaki para 1 Aralık haftasında 24,3 milyar TL gerileyerek 2,7 trilyon TL oldu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre Kur korumalı mevduatlarda 1 Aralık haftasında 24,3 milyar TL düşüş yaşandı.

BDDK verilerine göre, bankacılık sektöründe toplam mevduat bankalar arası dahil geçen hafta 17 milyar 157 milyon lira azaldı. Söz konusu haftada yüzde 0,1 gerileyen bankacılık sektörünün toplam mevduatı 14 trilyon 146 milyar 795 milyon TL oldu.