Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığına Tokat Doğumlu Prof. Dr. Birol Çetin atandı.
Atama kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığına Prof. Dr. Birol Çetin getirildi.

BİROL ÇETİN KİMDİR?
Ekonomi tarihçisi. 1965 yılında Tokat’ta doğdu, İlkokulu Sivas’ta, liseyi Tekirdağ’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İktisat Bölümünde lisans (1986),İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk İktisat Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans (1992) çalışmasını tamamladı. Aynı bilim dalında “Osmanlı İmparatorluğu’nda Barut Sanayi 1700-1900” adlı doktora tezi ile doktor unvanını (1997) aldı. Kurucu üyeliğini yaptığı Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat ve Enformatik bölümlerinin başkanlığını yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nda Barut Sanayi 1700-1900 (2001) adlı bir araştırma kitabı vardır.

Yıllarca üstlenmiş olduğu görevleri layıkıyla yerine getiren, son olarak da TİKA başkan yardımcılığı görevinde çok başarılı çalışmalara imzasını atarak Ülkemize ve Milletimize büyük katkılar sağlayan değerli hocamızın; Cumhuriyetimizin ilk kurumlarından olan Türk Tarih Kurumunda da büyük katkılarda bulunacağı inancındayız Hemşehrimiz Prof. Dr. Birol Çetin’e yeni görevinde başarılar diliyoruz.