TOKAT’IN KOMŞUSU TIPKİ BİR VAHŞİ BATI GİBİ

Erciyes Dağının eteklerinde dolaşan sahipsiz Yılkı atlarını görmek için ülkenin dört bir yanından doğaseverler Tokat’ın yakın komşusu Kayseri’ye gelmeye başladı. Atların görsel şölenini izleyenlerin yanı sıra görüntülemek için gelen fotoğrafçıların sayısı da bir hayli fazla.

Erciyes Dağının eteklerinde dolaşan

Kış bitti ve bahar sıcak yüzünü gösterdi. Baharla birlikte doğada da canlanma ve uyanış devam ediyor. İlkbaharın gelmesi nedeniyle pek çok hayvan türü de Erciyes eteklerine geri dönmeye başladı. Yiyecek bulmak ve uygun hava koşullarında yaşamak için hareket halinde yaşayan hayvanlar, baharla birlikte tekrar dağın serin havasına kendini bıraktı. Erciyes eteklerinde yaşayan hayvan türlerinden biri de sahipsiz Yılki atları çıkıyor. Bu şöleni izlemek için ise yurt içinden pek çok kişi Erciyes’e veya Hürmetçi sazlığına geliyor.

Atların doğada dörtnala koşuşunu izleyen ve bunu görüntüleyen pek çok doğasever, görüntüleri sosyal medya hesaplarından da paylaştı. Erciyes Dağının eteklerinde yıllardır yaşayan sahipsiz Yılkı atlarının sayısı ise her geçen yıl biraz daha çoğalıyor. Hem yöre halkı hem de doğaseverlerin titizlikle koruduğu atlar, Kayseri’nin tanıtımında da önemli bir değer oluşturmaya başladı.

Kayseri turizminin çeşitlenmesine katkı sağlayan Yılkı atları, önemli bir turizm değeri haline gelecek gibi görünüyor. Kimi zaman Erciyes eteklerinde bazı zamanlarda ise Hürmetçi sazlığında dolaşan atların koşuşu sırasında izlenmeye değer bir görsel şölen ortaya aylaşarak başka insanları haberdar ediyor.