TOKAT’A RAYLI SİSTEM MÜJDESİ;BEKLENEN GELİYOR

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ‘Cumhuriyetimizin 101. yılında 101 yeni proje’ tanıtım lansmanını gerçekleştirdi. Başkan Eroğlu en çok merak edilen raylı sistem konusunda detayları lansmanda paylaştı.

Tokat Belediye Başkanı

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2014-2019 yılları arasında söz verdikleri 61 projeden 58’ini tamamlayarak yüzde 95 tamamlanma oranı gerçekleştirdiklerini, 2019- 2024 yıllarını kapsayan bu dönemde söz verdikleri 71 projeden 56’sını tamamlayarak yüzde 79’luk bir tamamlanma oranı gerçekleştirildiğini bildirdi.

HAC DAĞI ETEĞİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Başkan Eyüp Eroğlu  “Bu 3 tane  bölgede toplam 4 bin 500 tane konut var. Yani 4 bin 500 tane konutun dönüşümüyle bu 3 ayrı bölgede yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmalarımız bizim ikinci bir hamle olarak inşallah önümüzdeki 5 yılda başlatacağımız çalışmalar olacak” dedi.

“ŞEHİRİÇİ ADA BAZLI VE SİTE BAZLI DÖNÜŞÜMLER DE OLACAK”

Başkan Eyüp Eroğlu “Tabii bölgesel bu çalışmaları yaparken şehrin diğer yerlerinde başka dönüşüm çalışmalarımız olmayacak mı? Bununla ilgiliyse Şehir içi ada bazlı kentsel dönüşüm çalışmalarımız olacak. Yani parselleri birleştirerek yine buralarda kat artışları yaparak ve buralardaki imar haklarını yani emsal diyoruz. Biz bunlara emsal haklarını da artırarak yine ömrünü bitirmiş depreme dayanıklı olmayan böyle parsellerdeki binalarda birleştirmek suretiyle de yine biz ada bazı kentsel dönüşüm projelerimiz olacak. Bununla beraber tabi şehrimizde özellikle 80’li yıllarda başlayan siteleşme kooperatif şeklinde yapılan böyle bölgelerimiz var.Bunlarla ilgili de site bazı kentsel dönüşümlerimizi de yine bizler bu 5 yıllık süreçte ortaya koyarak buralarda yapacağımız dönüşümlerle de yani şehrimizin bu bölgeleri dışındaki alanlarda da inşallah dönüşümlerimizi böylece başlatıyoruz.” diye konuştu.

TOKAT SANAYİSİYLE İLGİLİ SON DURUM

Başkan Eyüp Eroğlu “Biz bununla ilgili inşallah Haziran ayı gibi bir temel atma programı yapacağız. Sanayi konusunda da bir kez daha buradan sizi bilgilendirecek olursak, Tokat sanayimiz 2024 yılı yatırım programına girmiştir ve şu anda da projesi onaylanmıştır. Keşif çalışmaları devam etmektedir. İhalenin yapılması için gereken 350 milyonluk ilk etapta para da aktarılmıştır. Yakın zamanda bir ihale tarihi alınacaktır ve böylece Haziran gibi ya da en geç Temmuz gibi de temel atılacaktır. 3 yıl gibi bir sürede bitmesini öngörüyoruz. Bittikten sonra mevcut sanayisi de en geç bir yıl içerisinde yeni yeniden taşınacaktır. Ondan sonra ise şu anki mevcut sanayimizin yeri de kentsel dönüşümle konut ve ticaretin olduğu bir alan olarak şehrimize hazırlanacaktır. Bu da bir başka dönüşüm proje.” dedi.