TOKAT’A HANIMELİ DEĞİYOR

Mahallelerde ev toplantılarına katılan

Mahallelerde ev toplantılarına katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerinin amacına uygun olarak hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Başkan Eroğlu, “Bu merkezlerimize yeni dönemde yeni merkezler ekleyeceğiz. Hanımeli merkezlerimizde sadece meslek edindirme kursları verilmiyor, aynı zamanda istihdama yönelik iş kadınlarımızın kendi işyerlerini açmalarına yönelik gerekli destekte sağlanıyor” dedi.

Seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Tokat Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Av. Eyüp Eroğlu, mahallelerimizdeki ev sohbetlerinde hem 5 yıl içerisinde yapılan çalışmaları ve hayata geçirilen projeleri anlatırken, hem de yeni dönemde ki hizmet, yatırım ve yol haritasına ilişkin programlarını anlatıyor. Tokat’ta her alanda hanımların aktif olarak yer almasını çok önemsediğini ifade eden Başkan Eroğlu, bugüne kadar 4 Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi, Mahalle Konakları ve Bilgi Evlerini hizmet açtıklarını söyledi.

 ANALAR VE BACILAR KADİM KÜLTÜRÜMÜZDÜR

Mahallelerde ev toplantılarına katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerinin amacına uygun olarak hedeflerine ulaştıklarını söyledi. Başkan Eroğlu, “Bu merkezlerimize yeni dönemde yeni merkezler ekleyeceğiz. Hanımeli merkezlerimizde sadece meslek edindirme kursları verilmiyor, aynı zamanda istihdama yönelik iş kadınlarımızın kendi işyerlerini açmalarına yönelik gerekli destekte sağlanıyor. Bin yıllık devlet geleneğimizde, kurduğumuz imparatorluklarda ve tarihimizdeki şanlı 16 devletimizde analar ve bacılar, kadim kültürümüzün en önemli parçasıdır. Görev bölümlerinde kadınlar, devletin vakıflar yönetimlerini yapmış, el emeği tezgahlarının üretim mekanizmasında yer almıştır. Günümüze kadar gelen vakıflar ve darülacezeler kadınlar tarafından yönetilmiştir. İşte bu kadim kültürümüzü, günümüzün koşullarına uygun olarak Hanımelleri eliyle devam ettiriyoruz” dedi.

Sosyal Projeler ve Sosyal Belediyecilik anlayışında kadınların etkin rol aldığını hatırlatan Başkan Eroğlu, 5 yıl dönemimiz içerisinde, bu konuda çok önemli başarılara imza attıklarını ifade etti. Hanımeli Kültür Merkezlerinde 50’yi aşkın farklı kurslar açtıklarına işaret eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, şunları söyledi: “Bir başlangıç yaptık. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise, bu mesleki kurslarımızda, hanım kardeşlerimizin iş ve istihdama yönelik girişimlerine tam destek vereceğiz. Ev ekonomisine katkı bağlamında, satış mağazalarımızın sayısını çoğaltacağız. Bu mağazalarımız bir bakıma üreticiden tüketiciye doğrudan satış anlamına gelmektedir. Buradaki amacımız, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın yeniden ortaya çıkarılıp yaşatılması, bir taraftan da hanım kardeşlerimizin elemeği göz nuru bu ürünlerinin satışlarını sağlayarak, ev ekonomisine katkı sağlamalıdır. Sadece bunlarda değil. Mesela, bu Hanımeli merkezlerimizde ki kurslara katılan 18 hanım kardeşimiz kendi işyerlerini açarak, Tokat’ın iş insanı kapsamına girmiştir. Tokat’ın her alanına Hanımeli değmesini istiyoruz. Çünkü hanım kardeşlerimizin olduğu her ortamda naiflik olur, zerafet olur, üretim olur, bir düzen olur.”