TOKAT VALİSİ BALCI NİKSAR ZİYARETİ

Tokat Valisi Dr. Ozan

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Niksar’a gelerek ilk ziyaretini gerçekleştirmiş oldu.

Tokat Valiğine atandıktan sonra ilçeleri ziyaret eden Balcı Niksar ziyaretini saat 14 de gerçekleştirdi, ilk önce Niksar Kaymakamlığını ziyaret eden Balcı ziyarette kurum yetkilileri ile kısa tanışma süreci yaşandı, Vali Balcı kendisini karşılamaya gelen herkes ile tek tek tanıştı kısa bilgiler aldı, sonrasında kurum yetkililerine; “değerli arkadaşlar sizleri tanımaktan mutlu oldum inşallah bundan sonra sık sık bir araya gelip bu şehrin kalınması için çalışmalar yapacağız kusura bakmayın sizleri biraz beklettim Erbaa programı uzayınca gecikmiş oldum geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim, çalışmalarınızda başarılar dilerim” dedi, daha sonra Niksar Kaymakamlığı makamına geçerek burada Kaymakam  vekili Vali  yardımcısı Mehmet Gödekmerdan ve kurum yetkilileri ile kısa sohbet yaptı, sohbete Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetesi sahibi Cemalettin Bilgin de bulundu Vali Balcı Bilgin’e; “Cemalettin bey maşallah hiç değişmemişsin sizinle 17 yıl önce tanışmıştık, yine aynı mesleğimi yapıyorsun” dediğinde Bilgin; “evey sayın Valim Akkuş’taki iş yerini kapattık şimdi Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetelerini yayınlıyoruz matbaa işi devam ediyor” dedi. Niksar Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, AK parti Niksar ilçe başkanı Kemal Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı J. Binbaşı Halil Keskin, Niksar ilçe Emniyet müdürü Emniyet amiri  Nurettin Saçkan Yazıcık belediye Başkanı Tuncer Uzunoğlu, Gürçeşme belediye başkanı Şevket Yücel kısa sohbet yaptıktan sonra Kaymakam vekili Gödekmerdan Niksar hakkında bilgi vermek için çalışma salonuna geçtiler.

Niksar Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcıya Niksar’ın genel durumunu içeren detaylı bilgiler sundu, sunum da zaman zaman  sunuma katılan yetkililer ile Niksar hakkında daha detaylı bilgiler aldı, sunum sonrasında Vali Dr. Ozan Balcı şunları ifade etti; “Mehmet bey sunum için teşekkür ederim gayet güzel bir sunum idi, arkadaşların verdiği kısa bilgiler ile Niksar’da neler yapmalıyız, nasıl bir çalışma yapar isek Niksar’ın kalkınmasına katkı sağlarız onu görmüş olduk. Niksar Tarım ve Hayvancılık üzerine çalışmalar yapmalı, bu çalışmalar içinde Tarım ve Hayvancılığa dayalı sanayileşmesini tamamlamalı, Niksar’da tarıma dayalı Olca Salça fabrikasının olması çok önemli bu işletme ürün alamadığı için çalışamıyorsa buna bizler çözüm bulacağız, Niksar’da besicilik konusunda bereket Döner şirketinin besi çiftliğinin olduğunu öğrendik bu işletmenin sahiplerinin Niksar’lı oluşu Niksar için ve bölgemiz için önemlidir, bu işletmelere gerekli destekleri sağlayacağız, Niksar ziyaretini yeniden yapmak istiyorum bundan sonra belli konuları ele alıp değerlendirelim,  Niksar var olan değerlerine sahip çıkmalı ve üzerine katkıları bizler Valilik olarak yapacağız” dedi, Vali Balcının değerlendirmesinden sonra toplantıya iştirak eden yetkililer tarafından çeşitli sıkıntılar dile getirildi, Niksar Ovasında dikilen ve dikilmeye devam eden Kavak ağaçlarının Niksar Ovasından mutlaka kaldırılması gerektiği ifade edildi; “sayın Valim Niksar’a en büyük iyilik Ovada va olan Kavak dikiminin artık yaptırılmaması gerektiğidir bu konuda sizler Valilik olarak Niksar’ın Büyük Ova kapsamında olması dolayısı ile gerekli desteği vermenizi bekliyoruz” sözleri üzerine Vali Balcı; “arkadaşlar Niksar Ovasının Kavak ağaçları ile kaplı olması doğru değil, bunun pek ok zararının olduğu ifade edildi, bu konuda ayrı bir toplantı yapılarak gerekli çalışmayı yapacağız, Kavak ağacı dikilecekse Ovanın verimli arazilerine dikilmemeli Tarıma dayalı ürün bu ovadan alınması tabi ki mümkün olmayacaktır bizler gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.  Niksar’da Toplulaştırma konusunda sıkıntılar yaşandığı dile getirildi,  Vali Balcı; toplulaştırma çalışmalarında neden sıkıntı yaşansın, farklı bölgelerde bulunan arazilerin tek tapuda birleşmesi gerekirken neden burada birleşmesi gereken araziler ayrı bırakılsın böyle şey olmaz, kaymakam bey bu konuda gerekli çalışmaları yapalım amacına uygun olmayan çalışmayı kabul emeyiz, hangi kurumlarla çözüm bulunacaksa gerekli çalışmaları yapalım vatandaşın mağdur olmaması gerekir” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Kaymakamlıkta yapılan toplantıdan sonra Niksar Belediyesini ziyaret etmek üzere ayrıldı, Vali Dr. Ozan Balcı ve Niksar Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan Niksar belediye başkanını makamında ziyaret etti,  ziyaret öncesi Halk Kütüphanesi ile belediye ile aynı binada olması dolayısı ile Vali Balcı ziyaretini halk Kütüpanesini ziyaret ederek Kütüphanede kitap okuyan öğrencilerle bir süre sohbet yaptı, daha sonra belediye başkanını ziyaret etti, belediye başkanı Özdilek Özcan ziyaretten dolayı Vali Balcıya teşekkür etti, belediye çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi, belediye ziyareti anısına başkan Özcan Vali Balcıya günün anısına bir tablo armağan etti.

Tokat Valisi Dr. Ozan balcı ve Niksar Kaymakam vekili Mehmet Gödekmerdan belediye ziyaretinden sonra Arasta Karşısındaki esnafları ziyaret ederek “hayırlı işler ve bol kazançlar diledi, Vali balcı Arasta çarşısı ziyaretinde çarşının sembolü olan Erkan’ın orada oluşunu görünce, Erkan’ın Vali Balcıya olan samimiyeti karşısında Erkan’ın “rozet isteğini yerine getirerek Türk Bayrağı rozetini Erkan’ın yakasına takarak gariban insanlara olan ilgisini de ortaya koymuş oldu.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Niksar Kaymakam vekili Mehmet Gödekmerdan, Arasta ziyaretinden sonra Niksar Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek Sanayi ve İş adamları ile bir süre sohbet yaptı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcının Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde oda başkanı Mahmut Aybak ve yönetim kurulu üyeleri Valiyi oda binası kapısında karşıladı, daha sonra yönetim odasında oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri Vali Balcıya Niksar ekonomisi hakkında kısa bilgiler sundular.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcının Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde oda yöneticilerinin düşüncelerini dikkatlice dinleyerek Niksar’ın tarı ve Hayvancılık konusundaki çalışmaları hakkında bilgiler aldı, konuşmacıların; Niksar’da yapılan Arazi toplulaştırılmasında yaşanan sıkıntıları öğrenince Kaymakam vekili Mehmet Gödekmerdan’a; Mehmet bey bu konuda özel bir çalışma yapalım, yapılan çalışma halkı memnun  etmiyorsa devletin verdiği paralar boşa gitmiş olur bu konuda doğru çalışma yapılması gerekiyor” dedi, sohbet sırasında; Vali bey Niksar da yapılan Arazi Toplulaştırması ile birlikte artık açık kanal değil kapalı kanal sistemine geçmek gerekir bu konuda çok şeyler söylendi ama bir türlü kapalı kanal çalışması konusunda ilerleme yapılmadı bu konuda destek bekliyoruz” denmesi üzerine Vali Balcı; “günümüzde artık açık kanal sulama sisteminden kurtulmamız gerekiyor, bu konuda devletimizin kaynakları doğru şekilde kullanılmasını sağlayacağız, kapalı kanal sisteminin uygulanması için gereken katkıları bizler Valilik olarak da sağlayacağız Niksar’da Seracılığın yeterli olmadığını öğrendik bu konuda Valilik olarak Seracılığa önem vereceğiz, Tokat’ta çok üretip bölge insanının kalkınmasına destek vereceğiz gerekirse bütün kaynakları üretim için harcayacağız, Kaymakam bey bu konuda bir çalışma başlatalım gereken ne ise katkıları sağlayalım” dedi.

Tokat Valisi Niksar Tic. ve San. Odası ziyaretinde Niksar Ovasının Kavak Ormanı olmaktan kurtulmalı, sözleri üzerine; “arkadaşlar en verimli ovalardan bir tanesi olan Niksar Ovasının Kavak dikimi ile ovada yapılan üretim sürekli sıkıntılı hale geliyorsa Niksar Ovasının Kavak Ormanı olmaktan kurtulması çalışmalarını mutlaka yapacağız bu konuda Ovanın verimli topraklarında Seracılığı teşvik edeceğiz, daha çok üretimin yapılmasını mutlak sağlayacağız “dedi, verimli bir sohbetten sonra Vali Balcı  Niksar Ulu Camisini ziyaret yaptı burada Akşam Namazını eda ettikten sonra yetkililerden Cami hakkında bilgiler aldıktan sonra Niksar’ın Fatihi Melik Ahmet Danişmend Hazretlerinin türbesini ziyaret etti, türbe ziyaretinde yetkililerden bilgiler aldıktan sonra şehir ailesi ziyareti gerçekleşti.

Niksar’lı şehit Samet Pişkin’in anne ve babasını evlerinde ziyaret eden Vali Balcı bir süre şehit ailesi ile sohbet yaptı, aileye; acınızı sizler yaşıyorsunuz Allah rahmet eylesin şehitlik mertebesi inancımız gereği üstün bir mertebedir, oğlunuz hiç ölmedi onlar bizleri izliyor onlar hem bu dünyada hem de ahirette bizleri koruyan değerlerimizdir, sizler her zaman başımızın tacısınız, siz değerli ailelerimiz bizlerin gururusunuz bir isteğiniz olduğunda kaymakam bey ve bizler her an yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi, ziyarette Kur’anı Kerim okundu dua yapıldı, bir süre daha sohbet yaptıktan sonra şehit ailesini Fikri Pişkin’in evinden bir başka ziyaret için ayrıldı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı   ve Niksar Kaymakam vekili vali yardımcısı Mehmet Gödekmerdan belediye başkanı Özdilek Özcan Unesko Yaşayan İnsan Hazineleri ünvanına sahip Kavalcı Yaşar Güç’ü ziyaret ederek Güç’ün çalışmaları hakkında bilgi aldı, ziyarette Yaşar Güç; “valim bu benim baba mesleğim 13 yaşında bu mesleği babam öğretti halen bu mesleğimde hayatımı devam ettiriyorum” diyerek yaptığı Kavalların tanıtımını yaptı yöresel ezgilerle kısa bir Kaval dinletisi gerçekleşti, burada bir süre daha çalımalar hakkında bilgiler aldıktan sonra Tokat’a hareket etmek üzere Niksar’dan ayrıldı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı  gerçekleşen ilk ziyaret sonrasında Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’e; “ Cemalettin bey Niksar ziyareti çok verimli geçti ancak zaman buldukça gidemediğimiz yerleri ziyaret edelim Niksar’ın ihtiyaçlarını tespit edip gerekli katkıları sağlayalı önemli işletmelerin olduğunu görüyoruz, inşallah kısa zamanda bir başka ziyaret ile işletmeleri ve kurumları ziyaret ederek Niksar’a katkı sağlamak istiyorum değerli Niksar halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum” diyerek Niksar’dan ayrıldı.