T.C.

TOKAT VALİLİĞİ

BASIN DUYURUSU

“Mermini Havaya Atma! Kendini De Komşunu Da Yakma”

Tokat Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce hazırlanan “Mermini Havaya Atma! Kendini De Komşunu Da Yakma!” isimli projemiz ite düğün, nişan, spor müsabakası ve çeşitli etkinlikler esnasında veya sonrasında meskun mahalde ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmemesi, vatandaşlarımızın en güzel günlerinin en acı günleri olmaması için farkındalık yaratmak amacıyla;

-Proje çerçevesinde çeşitli afiş ve broşürler hazırlanacak, billboardlara asılacak, kamu spotları, yazılı ve görsel basın aracılığı ile duyurularak vatandaşlarımızda bilinç oluşturulmaya çalışılacaktır.

-“Silahlı Sevince Hayır” vurgusu yapılarak açık hava eğlencelerinde “Bu düğünde silah atılmadığından bu düğün güvenlidir” pankartı görevlilerimizce asılacaktır.

-Üniversite, Müftülük, Sağlık İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye temsilcileriyle dernekler, muhtarlıklar, taksi ve otobüs şoförleri, spor kulüpleri, meslek odalarının başkanlıkları, kurum yöneticileri ile toplantılar yapılarak her kurumun bu konuda duyarlı olması için bilgilendirme çalışmaları yapılacaktır.

-Proje çerçevesinde hazırlanan eğitim videolarıyla ilk ve ortaöğretim veren okullarımız ziyaret edilerek çocuklarımızda silahın eğlence ve oyun aracı olmadığı bilinci oluşturulmaya çalışılacaktır.

Ayrıca proje süresince önceden randevu almak koşuluyla 21 yaşını tamamlamış vatandaşlarımızın, ruhsatlı silahları ve yeteri kadar mermi ile gözetmen eşliğinde Tokat Emniyet Müdürlüğü atış poligonunda atış yapmaları sağlanarak bu meraklarını güvenli ortamda gidermeleri sağlanacaktır.

Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur.