TOKAT TETİKLEYECEK ÇANAKKALE,BURSA’DA 7 ŞİDDETİ…

Deprem uzmanları, İstanbul’dan hissedilen ve Çanakkale merkezli 4,9 büyüklüğündeki deprem sonrası uyarılarını arttırdı.

Deprem uzmanları, İstanbul’dan hissedilen

Yaşanan Çanakkale depremi, 4,9 büyüklüğüyle Bursa, İstanbul gibi çevre illerden de hissedildi. Bunun üzerine deprem uzmanları uyarılarını yineledi. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, endişelendirici açıklamalarda bulundu. Özellikle dikkatli olması gereken illeri tek tek saydı. Yüksek mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki  Türkiye’de beklenen büyük depremler hakkında uyarılarda bulundu. Büyük bir İstanbul depremi beklenirken, Moriwaki’den endişelendirici yeni deprem uyarıları geldi. Moriwaki, her an 7 büyüklüğünde gelişebilecek deprem beklediği illeri tek tek saydı, “Dikkatli ve hazır olmak lazım” dedi.

Uyarıları ile ilgili detaylar sorulduğunda, Japon deprem uzmanı “Her yer bayrak gibi kıpkırmızı” ifadeleriyle vatandaşların iç sıkıntılarını arttırdı. Bu sayede önlem alınması gerekliliği bir kez daha ön plana çıktı. Çanakkale’de yaşanana depremleri ele alan Moriwaki, bu depremlerin büyük bir depremin habercisi olabileceğini belirtti. Moriwaki soruların üzerine “Türkiye’de nerede, ne kadar büyüklükte, ne zaman deprem olacak sorusunu artık sormasınlar. Bayrak gibi kıpkırmızı, her yerde olabilir” ifadelerini kullandı. Moriwaki, ayrıca bu kadar sık deprem görülmesinin hayra alamet olmadığından bahsederek, 5, 6 ve hatta aniden 7 büyüklüğünde bir depremin yaşanabileceğinin altını çizdi.

“Dikkatli ve hazır olmak lazım” diyen Moriwaki, Türk halkını ciddi şekilde uyardı ve Tokat üzerinden geçen fay hattının tetikleyici olabileceğini belirterek  “Sadece Çanakkale değil, Bandırma, Bursa, İnegöl ve Gemlik için de geçerli” diyerek deprem konusunda endişelendiği bölgeleri sıraladı.

İstanbul için beklenen depremin sorulması üzerine fikirlerini belirten Moriwaki, bölgede fayların artık enerji biriktirdiğini ve deprem olmasının şaşırtıcı olmayacağını ifade etti. Çaresizce depremin beklendiği günlerde uzmanların açıklamaları her ne kadar endişeye neden olsa da alınması gereken önlemleri de tekrar gündeme getirdi.

Tokat bölgesinin Deprem riskli olan bölgelerden olduğunu hatırlatmak gerekir.