TOKAT KREDİLERİ PATLATTI

2 Şubat haftasında tüketici kredilerinde yaşanan ivmelenmeyle birlikte kredi kartı harcamalarında yaşanan yükseliş de dikkat çekti.

2 Şubat haftasında tüketici

Para politikasındaki sıkı duruşa rağmen, tüketim tarafından gelen veriler talepte beklenen soğumanın kalıcı hale gelmediğine işaret etti.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, banka kartı ve kredi kartı işlemler tutarı 2 Şubat ile biten haftada önceki haftaya göre yüzde 17 artışla 240,9 milyar TL seviyesine yükseldi. Artışta vergi ve BES ödemeleri 11,6 milyar TL artış ile yukarı yönlü etkide bulundu. Veriler artışlar tüm harcama gruplarına yayıldığını gösterirken sömestr tatili ile ilgili harcamalar da öne çıktı. Verilere göre en belirgin haftalık yükselişler ise, hizmet sektörleri, eğitim-kırtasiye, araç kiralama ve akaryakıt harcamaları gruplarında görüldü.

Harcamaları azalan az sayıda alt gruplar arasında ise elektrik-elektronik harcamaları öne çıktı. Bu işlemlerden ayrı olarak açıklanan internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerde ise haftalık 16,2 milyar TL artış ile 78 milyar TL’ye yükseldi.