Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden “Kompost Üretim Tesisi Projesi”nde Büyük Başarı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin “Kompost Üretim Tesisi Projesi”, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “2023 Verimlilik Proje Ödülleri” kapsamında ikincilik ödülü aldı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin “Kompost

“Yeni Teknolojilerle Orta Ölçekli Kompost Üretim Tesisi Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi Projesi” adıyla hayata geçirilen proje, Eğitim kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

Proje, sıfır atık, organik atıkları komposta dönüştürerek yeşil alan ve tarım alanlarının gübre ihtiyacının karşılanması gibi hedeflerle tasarlandı. Kampüs alanı içerisinde kurulan tesiste 2022 yılının ikinci yarısında kompost üretimine başlandı. 2023 yılı ilk sekiz aylık verilere göre ise hedeflenen yıllık verilere ulaşıldı. Ayrıca Üniversitemizde eğitim gören öğrenciler çevre konusunda bilinçlendirildi ve sıfır atık kavramının her bireyde oluşmasına çalışıldı.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, ödül alan proje dolayısıyla proje ekibine ve destekleyici kuruluşlara teşekkür etti. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin çevreci bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Yılmaz, projenin öğrenciler, çalışanlar ve eğitim kurumları açısından çevre konusunda farkındalık uyandırdığını söyledi. Rektör Yılmaz, projenin tarımsal alana katkı verdiğini de belirterek elde edilen kompostun üniversitenin tarımsal uygulama merkezinde kullanıldığını ifade etti.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin “Kompost Üretim Tesisi Projesi” ile Türkiye’deki çevreci üniversitelere örnek teşkil etmesi bekleniyor.