TOKAT ÇOK ŞİDDETLİ YÜZDE 65 İLE SARSILDI

Tokat’ta yaşayan vatandaşlar, cep telefonu faturalarına gelen zamla sarsıldı. 1 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe giren yeni Mobil Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret tarifesi ile birlikte Tokat’ta da arama, SMS ve internet ücretleri yüzde 65 oranında arttı.

Tokat'ta yaşayan vatandaşlar, cep

Yurtiçi arama dakikası 3 lira 12 kuruşa, uluslararası arama dakikası ise 31 lira 35 kuruşa yükseldi. Hat devir ücretlerinden 59.83 TL, İsim, Unvan değişikliğinden 40.86 TL, Numara değişikliği hizmetlerinden ise 136.52 TL alınacak. Ayrıntı ücretinin sayfası 4 lira 9 kuruş.

Tokat’ta yaşayan vatandaşlar, bu zamlara tepki gösterdi. Bir vatandaş, “Zaten geçim sıkıntısı çekiyoruz. Bir de bu zamlar eklendi. Nasıl geçineceğiz biz?” dedi. Bir diğer vatandaş ise “Faturalarımız iki katına çıktı. Bu zamlar geri alınmalı” diye konuştu.

Tokatlılar, cep telefonu operatörlerinden zamların geri alınmasını ve daha uygun fiyatlı tarifeler sunulmasını talep ediyor. Zamlar Tokat’ta sadece vatandaşları değil, esnafı da etkiledi. Esnaflar, zamlar nedeniyle müşterilerinin azaldığını ve işlerinin düştüğünü söylüyor. Bir esnaf, “Müşterilerimiz artık telefonla arama yapmaktan çekiniyor. Bu durum işlerimizi olumsuz etkiliyor” dedi. Tokat’ta yaşayan vatandaşlar ve esnaflar, cep telefonu operatörlerinden zamların geri alınmasını ve daha uygun fiyatlı tarifeler sunulmasını talep ediyor.

Yurtdışından Getirilen Cep Telefonlarına 180 Gün Süre

Yurt dışında ikamet edenlerin getirdikleri cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresi uzatılabilecek. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin X hesabından yapılan açıklamaya göre, yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlar, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilecek.

Tokat’ta yaşayan ve yurt dışından cep telefonu getiren vatandaşlar da bu uygulamadan faydalanabilecek.