TARİHİ REKOR;TOKAT’TA ALTIN FIRTINASI YAŞANIYOR

Jeopolitik gerilimler ve merkez bankalarının yoğun talebi altın fiyatını Tokat’ta da fırlattı! Ons fiyatı 2 bin 266 dolara yükselerek tarihi bir rekora imza attı.

Jeopolitik gerilimler ve merkez

Son haftalarda Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu yıl faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiler, jeopolitik gerilimler ve özel fonlardan ve merkez bankalarından gelen talep altın fiyatını Tokat’ta da yukarı taşıdı.

Mart Ayında Rekor Artış

Mart ayında altın ons fiyatı Tokat’ta da %9,3 yükselerek Temmuz 2020’den bu yana en büyük aylık artışını gerçekleştirmiş oldu.

Doların Etkisi

Doların son dönemdeki değer kazanmasına rağmen altın fiyatında Tokat’ta da bir düşüş yaşanmadı. Uzmanlar, düşük faiz oranlarının altın tutmanın fırsat maliyetini düşürmesini ve doların değer kazanmasının bu etkiyi dengelemesini öne sürüyor.

Tokatlılar Altına Hücum Ediyor

Altın fiyatlarındaki artış Tokat’ta da büyük ilgi gördü. Yatırımcılar ve vatandaşlar altınlarını bozdurmaktan kaçınırken, yeni yatırımlar için kuyruklara girdi.

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, altın fiyatlarındaki yükselişin önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini öngörüyor. Jeopolitik gerilimlerin ve faiz indirimlerinin altın fiyatlarını desteklemesi bekleniyor.