TAKVİM AÇIKLANDI DEV ENERJİ FİRMASI TOKAT’I UÇURACAK

Şirket halka arzda toplam

Şirket halka arzda toplam 55.295.000 adet payını eşit dağıtım yönetim ile halka arz edecek. Şirketin halka arz fiyatı ve BIST kodu ise SPK onaylı izahnamenin yayınlanmasının ardından netlik kazanacak. Halka arz sonrası halka açıklık oranı yüzde 13,64 olarak belirlenen Kalyon Güneş Teknolojileri’nin 2024 yılının ilk 9 ayında talep toplaması bekleniyor.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. tarafından yürütülecek halka arzda yatırımcılar T1-T2 bakiye kullanamayacak. Şirket halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 45-55’ini GES ve teknoloji yatırımları, yüzde 45’ini ise işletme sermayesi için kulanmayı planlıyor.

ŞİRKET HAKKINDA

Kalyon Holding’in ilkesel yaklaşımının bir ürünü olan Kalyon PV, artan dünya nüfusunun ve gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Türkiye ve dünya genelinde önemli Fotovoltaik Panel Fabrikası ve Güneş Enerjisi Santrali yatırımlarına imza atan Kalyon Holding, güneş enerjisi alanındaki ilk büyük yatırımı olan Kalyon Fotovoltaik (PV) Güneş Teknolojileri Fabrikası’nı 19 Ağustos 2020 tarihinde faaliyete geçirmiştir. 250 bin metrekarelik bir alanda yer alan Kalyon PV, 100 bin metrekarelik kapalı alana sahiptir ve dikey entegre bir üretim sistemi ile çalışmaktadır. Fabrika, toplamda dört üretim tesisinden ve bir Ar-Ge merkezinden oluşmaktadır. Bu özellikleriyle, Çin dışında ilk entegre tesis olma unvanına sahiptir. Ingot, wafer, hücre ve modül fabrikalarında 2 GW (Gigawatt) kapasite ile vardiyalı üretim yapan tesis, ürünlerini %90’ın üzerinde yerlilik oranıyla üretmektedir.

Şirketin bünyesinde 2000’den fazla kişi istidan edilmektedir.