SÜLÜN OSMAN NİJERYA’DA HORTLADI

Galata Kulesi, Galata Köprüsü, Kız Kulesi ve Dolmabahçe Sarayı gibi İstanbul’un abide yapılarını satarak insanları dolandıran ünlü dolandırıcı Sülün Osman’ı hatırlatan bir olay gündeme geldi. İşte, ‘olmayan bir havalimanını satan’ Nijeryalı dolandırıcı Emmanuel Nwude’nin hikayesi…

Galata Kulesi, Galata Köprüsü,

Kötü şöhretiyle adını tarihin karanlık sayfalarına yazdıran Nijeryalı dolandırıcı Emmanuel Nwude, gerçekleştirdiği hayali ticarette ‘gerçekte var olmayan bir havalimanını’ sattı. Ünlü dolandırıcının, olmayan havalimanı için biçtiği fiyat 242 milyon dolardı. Bu rakam, Türk Lirası üzerinden hesaplandığında, karşımıza yaklaşık ‘7.67 milyar TL’ gibi kabarık bir fatura çıkıyor.

Nasıl dolandırdı?

Nwude o dönem, ülkenin en eski bankalarından biri olan Nijerya Birlik Bankası’nın (PLC) müdürü olarak son derece saygın bir konuma sahipti. Daha da önemlisi; konumu, başkalarının sahip olamayacağı bazı önemli bağlantı, bilgi ve belgelere erişebilmesine olanak tanıyordu. Ünlü dolandırıcının kurbanı ise Brezilya merkezli Banco Noroeste’nin müdürü olan Nelson Sakaguchi’ydi. 1995 yılında gerçekleşen bu olay, Birleşik Krallık’taki “Barings Bank skandalı” ve “Irak Merkez Bankası’nın Kusay Hüseyin tarafından yağmalanması” olaylarının ardından, “bankacılık tarihindeki en büyük üçüncü suç” olarak kayıtlara geçti. Tescilli dolandırıcı Nwude, meslektaşı Bay Sakaguchi’yi, Nijerya’nın Abuja kentinde devam eden bir “havaalanı inşaatından” haberdar etti ve söz konusu havalimanının satışına aracılık etmesi halinde, “10 milyon dolara kadar komisyon alabileceğini” söyledi. Sakaguchi 191 milyon dolar nakit ödeme yaparak havalimanını satın almaya karar verdi. Banco Noroeste, 1997 yılında başka bir grup tarafından satın alınmadan evvel, mali durum incelemesi yapıldı. “Sermayenin neredeyse yarısının neden Cayman Adaları’nda olduğu” büyük bir muammaydı. Mali tabloda kocaman bir kara delik; görünürde ne bir pist ne de bir terminal vardı, fakat havalimanı alımı için ödeme yapılmıştı. Üstelik hiçbir yetkili, neler olduğu konusunda bir fikre sahip değildi. Olayı soruşturan müfettişler dosyaların ararasında, 242 milyon dolara mal olan, “tarihin en büyük yolsuzluk davalarından biriyle” karşılaştı. Banco Noroeste, 2001 yılında çökmeden önce sahipleri, dolandırıcılığın bedelini kendi ceplerinden ödedi.