SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI, NEDEN SÖYLENMİŞ?

Günü birlik yaşamayı seçenler, tarihten ders almayanlardır. Günümüzde Tasarrufu bırakıp günü birlik yaşamayı seçenler, hayat pahalılığından şikayet etmeye hakkı olmamalıdır. Türk Milleti mutlaka tasarrufu hayat tarzı olarak seçmelidir.

Günü birlik yaşamayı seçenler,

Türk milletinde günü birlik yaşama şekli, yaşanan ekonomik krizlerde önemli rol oynadığı görülüyor.

30 sene öncesinde Türk milleti tasarrufu ve her sıkıntılı sürece hazırlıklı olurken, günümüzde, günü birlik yaşama şekli hayat pahalılığının en önemli nedenlerinden birisi olarak görülüyor.

Eski yıllarda köylerde her evde mutlaka BUĞDAY ambarı olurdu.

Köy ve kasabalarda olan BUĞDAY ambarı ilçelerdeki pek çok evde de bulunurdu.

Türk Örf adet, gelenek ve görenekleri içinde köylerde Buğday ambarı, Mısır ambarı mutlaka bulunur üreticiler acil ihtiyaçlarını karşılamak için bir miktar Buğday ve Mısır’ı kurutarak ambarlarda saklardı.

Türk milleti yaşadıkları onlarca sıkıntılı günleri yaşadıkları için, ailelerinin gıda ihtiyaçları olası bir felaket karşısında daha dikkatli ve tedbirli olmayı yaşam düşüncesi olarak kendisine rehber edinmiş her şartta yiyecek sıkıntısı yaşanmaması için evlerinin önemli yerlerinde veya iş evlerinde Ambarların en sağlıklı korunmasını sağlamıştır.

Günümüzde bu tedbirli hayat ne yazık ki sona yaklaştığı görülüyor ve artık köylerde bile Buğday saklama Ambarları yok olmaya devam ediyor.

Şehirlerdeki lüks hayat yaşama isteği hayat pahalılığının önemli nedenleri arasında gösteriliyor.