SAHİP ÇIKINCA BAŞARI GELİYOR.

Aile ve Sosyal Politikalar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Niksar Sevgi Evleri bünyesinde yetişen çocuklar kendilerine sunulan imkanları iyi değerlendirince başarılı oluyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Niksar Sevgi Evleri Kuruluşunda  koruma ve bakım altında kalan Edaviye YILMAZ, Niksar Kırkkızlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne okuyan 12. sınıf öğrencisidir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazmış olduğu kompozisyonda 1. olmuştur.

Cumhuriyetin 95. yıl dönümünde Niksar Ahmet Altıkulaç Anadolu Lisesi Müdürlüğünde hazırlanan 29 Ekim bayramı dolayısı ile okullar arası  düzenlenen kompozisyon yarışmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Niksar Sevgi Evleri Kuruluşunda  koruma ve bakım altında kalan Edaviye YILMAZ güzel bir çalışma yaparak okullar arasında 1. olmuş, alanında 1. Olan Edaviye Yılmaz yazdığı kompozisyonu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile tören alanında okuyarak halkın ve yetkililerin taktirini kazanmıştır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile dereceye giren Edaviye Yılmaz başarısından dolayı törenle birlikte kendisine Niksar Kaymakam vekili Tokat Vali Yardımcısı Mehmet GÖDEKMERDAN tarafından hediye verildi,  bayram töreninden sonra Niksar Sevgi Evlerine giden Yılmaz’ı Kurum müdürü vekili Nurettin Başara kendisini kutladı kurum olarak kendisine hediye verdi.

Niksar Sevgi Evleri Kurumunda halen 40 civarında öğrenci eğitim barınmaktadır, kurumda kalan öğrencilere ve kız çocuklarının iyi bir eğitim alması, iyi bir genç olarak yetişim hayatlarına devam etmesi için Kurum müdür vekili Nurettin Başara şunları ifade etti; “kurumumuzda kalan çocuklarımızın en iyi yetişmesi için çalışıyoruz, devletimiz tüm imkanları ile çocuklarımıza sahip çıkıyor bizlerde devletimizin imkanlarını çocukların iyi bir nesil yetişmesi için çalışma yapıyoruz, başarılı öğrencilerimizi her zaman ödüllendirerek onları teşvik ediyoruz” dedi.

Devletin koruması altında olan kız ve erkek öğrencilerin devletin kurumlarında en güzel yetişmesi, ülkenin sağlıklı yöneticilerine kavuşması anlamı taşımaktadır, sıkıntılı ailelerin çocuklarına devlet sahip çıkıyor, onların en sağlıklı yetişmesi için çok önemli katkılar ve destekler veriyor.

Niksar Sevgi Evleri Kurumunda koruma altında kalan, Niksar Kırkkızlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde  okuyan 12. sınıf öğrencisi Edaviye Yılmaz’ın 29 Ekim Bayramı dolayısı ile yazdığı komposizyon.

 

GENÇLİKTEN ATALARIMIZA SESLENİŞ

 

‘’Ey yükselen yeni nesil, istikbâl sizsiniz, Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.,, demişti Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk.

Ulu Önderimiz Türk Gençliğine çok güveniyordu. Kurmuş olduğu yeni yönetim sistemi olan, bizleri çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştıran Cumhuriyet’i biz gençlere emanet etti. Çünkü biliyordu ki o da bir gün toprak olacaktı. Ondan sonra gelen yeni nesil onun mirası olan Cumhuriyet’e sahip çıkacaktı.

Bizler Türk gençleri olarak Cumhuriyet sistemini iyi benimseyip onu hayatımızda uygulamak zorundaydık. Biz millet olarak emanete sahip çıkmaya namus borcu olarak  bilirdik. Peki neydi emanet? İstikbâlin yüzde oluşturduğu tebessümün adı olan Cumhuriyetti. Bağımsızlığımızı kazanmak için Türk ulusunun askeri, on beşlilerimiz, analarımız geri dönmeyeceklerini bile bile savaşa katılmışlardır. Çünkü söz konusu vatan olunca gerisi teferruattı. Bu günlere kolay ulaşmadık. En büyük delilimiz hayatının bağrında din için, namus için, istikbâlin ve istiklâl için bu vatan topraklarının kara bağrında yatan şehitlerimizdir. Çünkü hiçbir  başarı uğruna  fedakârlık  gösterilmeden kazanılmaz. Ünlü şairimiz Orhan Şaik Gökyay’ın da dediği gibi;

 

Bu vatan toprağın kara bağrında

Sıra dağlar gibi duranlarındır

Bir tarih botunca onun uğrunda

Kendini tarihe verenlerindir.

O sene kimi mektepler mezun veremediler. Neden mi ?

Çünkü onlara ülkenin bağımsızlığı için kendilerinden vazgeçti. Biz millet olarak başka bir millete sığınıp onların himayesi altına girmiş değiliz. Vatansız olmaktansa istiklâl uğruna, onur bir şekilde şehit olmayı seçmişlerdir.  Bu bilinç sayesinde yediden den yetmişe herkes canla başla savaşarak ülkemize esaretten kurtarmışlardır.

Ulu Önderimiz ve cesur Türk Milleti sayesinde Kurtuluş Savaşını kazandık. Artık hiçbir şey eskisi olmayacaktı. Ülkemiz için yeni sistem kurulmalıydı. O da, uğruna nice savaşlar verilen,  direnişler yapılan istiklal mücadelesini, istiklalin simgesinin adı olan Cumhuriyet olacaktı. Atamız bunu için bir çok imkânsızı başararak bir milleti küllerinden yeniden hayata geçirmiştir. Bu sayede 29 Ekim 1923 de Cumhuriyeti ilan etti .

Cumhuriyet,  egemenliğin milletin elinde olan yönetim şekliydi. Halkın gücü, milletin sesi tam bağımsızlığın çerçevesiydi.  Artık saltanat sistemi kaldırılmıştı. Bu sayede Ülkemiz en güzel şekilde çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşacaktı. Herkes eşit olacaktı.

Çobanımızda muallimimiz de aynı haklara sahip olup ülkeyi yönetecek kişileri  kendileri  seçecekti, Ülke yönetimi belli bir zümrenin elinde olmayacaktı. Ulu Önderimiz bu sınıf ayrımcılığını ortadan kaldırmıştı. Artık seçme ve seçilme hakkı aziz Türk milletinin elindeydi.

Unutmayalım ki bu toprağın altında bizim için canını hiç düşünmeden vatan uğruna fedâ edenlerin bıraktıkları emanete, bağımsızlığın simgesi olan Cumhuriyet’e sahip çıkacağız, Ülkemizi  dünya devletleri arasında en saygın ve en iyi yerleri getireceğiz, bu bizim hayat felsefemiz olacaktır.

Biz gençler olarak istikbâlin yegane simgesi olan  Cumhuriyet’ i  daha iyi yerlere getirip, atalarımıza minnet borcunu ödemek için canla başla çalışacağız. Biz gençler zeki, çalışkan ve her daim dürüst olacağımıza ve ülkemize ilimde, bilimde ileri götüreceğimize ant içeriz,.

Büyük Önder  Atatürk’ü silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi şükran ve rahmet ile anıyoruz.