image-slider
image-slider
image-slider

Tokat Valiliği tarafından “SAĞLIK TOKAT” projesi kapsamında “SAĞLIKLI KADINLAR, SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRİR” konulu sunum Niksar Halk Eğitim merkezi salonunda gerçekleşti.

       Programa Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Belediye Başkan V. Selim Buyruk İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Hacı Ahmet Sümbül, Niksar İlçe Sağlık Müdürü Burak Öztuğlu ve çok sayıda sağlık çalışanı ile vatandaşlar katıldı.


Sağlıklı kadınlar Sağlıklı Nesiller Proje tanıtım toplantısında Niksar İlçe Sağlık Müdürü Burak Öztuğlu proje hakkında tanıtım konuşması yaptı Öztuğlu konusmasında;  “Tokat Valiliği ve İl Sağlık müdürlüğünün düzenlediği “sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiler “ projesi tanıtımına hepiniz hoş geldiniz. Bu projedeki amacımız, bedenen, ruhen ve zihnen sağlık nesiller yetiştirmesini sağlamak. Bunu nasıl başarabiliriz diye düşündüğümüzde cevap alsak da çok net, “Sağlıklı Kadın” !. Kadın sağlıklı olursa aile, aile sağlıklı olur. Bunu amaç edinerek, en ücra köşedeki kadınlar dahil tüm kadınlara ulaşmayı hedefliyoruz.

            Biliyoruz ki; kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi, sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplum inşa etmenin tek yolu olup politik, sosyal ekonomik, kültürel ve çevresel güvenliğin sağlanmasının da ön koşuludur.

Bu tanıtım toplantısını gerçekleştirmemizde emeği geçen Niksar Belediyesinde, Niksar Devlet Hastanesine, Niksar Orman İşletme Müdürlüğüne ve toplantının hazırlık aşamasında katkısı bulunan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’dedi İlçe Sağlık Müdürü Burak Öztuğlu’nun konuşmasının ardından İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Hacı Ahmet Sümbül proje hakkında kısa bilgiler verdi. Sağlık İl Müdürü konuşmasında; “sayın Kaymakamım Sağlık Tokat çalışmaları kapsamında önemli çalışmalar yaptık, bugün sizlere sunacağımız çalışmalar neden önemlidir?, Sağlıklı ailelerin temeli sağlıklı kadınların varlığından geçtiğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz, Duyarlı toplum olmak zorundayız, Duyarlı toplum, sağlıklı nesillerin yetişmesine vesile olacaktır, bizler Kadınlarımızın bulunduğu her yere ulaşmak ve sağlıklı Kadınların, sağlıklı nesiller yetiştirmesi için kurum olarak her fedakarlığı yapmak istiyoruz, Sağlıklı Kadınların varlığı bizler için çok önemlidir, Kadınlarımız yıl içinde veya belli aralıklarla mutlaka sağlık kontrollerinden geçmesini tavsiye ediyoruz, erken teşhis her zaman sağlıklı kadınların var olacağını göstermektedir, topluda Kanser hastalığı korkusu vardır, hastalığın hepsi insanı üzer ama, erken teşhis hayat kurtardığını burada çok net ifade etmek isterim, Dünyada Mide Kanseri hastalığı Japonya da gerçekleşmektedir ama, dünyada en çok kanser hastalığının görüldüğü Japonya da Kanserden ölüm vakaları hastalığın görülüğü şekilde sonuçlanmamaktadır, erken teşhis edildiği için Japonyada Kanserden ölüm vakaları  diğer hastalıklardan daha azdır, bunun nedeni daha önce ifade ettiğim gibi erken teşhis hastalığın tedavi olması ile ortadan kalkmış oluyor, yani “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR” sloganımızı burada bir kez daha ifade etmek isterim, ayrıca şunu da ifade etmek isterim Kadınlarımız Sezeryan ile  doğumu tercih etmemelidir, Sezeryan mutlaka zorunlu ise yapılmalıdır, normal doğum yapan anne ve doğan çocuk  daha sağlıklı hayat yaşadıklarını özellikle ifade etmek isterim” dedi, konuşmasında meslek içinde karşılaştığı bazı önemli hususlardan örnekler verdi toplantıya katılanlara teşekkür etti.

           Niksar Kaymakamı İlhami Doğan Proje tanıtım toplantısına katılanlara teşekkür etti,  Sağlıklı Kadınlar Sağlıklı Nesiller projesinin toplumumuz açısından ne kadar önemli olduğuna değinerek toplantıya katılanlara duyarlı olduklarından ötürü  teşekkür etti ve; “arkadaşlar keşke bu toplantılara ihtiyaç olmadan Sağlık kadınlar, sağlıklı Nesillerin yetişmesine vesile olsa idi, bizler sağlıklı nesillerin yetişmesi için devlet olarak her katkıyı yapmaya hazırız, Vali beyin böyle bir konuyu gündeme alıp, bölgemizde uygulanması için yaptığı çalışma çok kıymetlidir, bu çalışmalara her zaman destek vermek bizler için onur vesilesidir, bu kıymetli toplantıya iştirak ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum, sağlıklı nesillerin yetişmesi dileğimle, tekardan katılım sağladığınız için teşekkür ediyorum” dedi.  Konuşmalar dan sonra Dr. Ayşenur ERBİN tarafından proje tanıtımı slayt eşliğinde gerçekleşti. Sunumda; “Anneler ve Çocuklar özeldir” mesajı verildi.  “MUTLU ANNE MUTLU ÇOCUK” demektir. “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR”  sözlerinin altı çizilerek sunum gerçekleşti.

Niksar’ın yetiştirdiği müzisyenler Ekrem Öncü, Ali Kefeli ve Yaşar güç tarafından müzik programı yapılmasının ardından Niksar orman İşletme Müdürlüğü tarafından tanıtım toplantısına katılan herkese Çam fidanı dağıtıldı, program son buldu.