PİLOT İLLER BELİRLENDİ TOKAT’A YAKIN ZAMANDA GELECEK

Yeni bir kentsel dönüşüm kredi paketi duyuruldu. Bu kapsamda, İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ illerinde yer alan risk altındaki yapıların yenilenmesi amacıyla, enerji tasarrufu odaklı projeler için özel olarak aylık %0,69 faiz oranı ve 180 ay vade imkanı ile sunulan 2,5 milyon TL’lik kredi desteği sağlanacak. Peki, bu krediden kimler yararlanabilir, başvuru koşulları ve aylık ödeme miktarları nasıl hesaplanacak?

Yeni bir kentsel dönüşüm

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ’daki risk altındaki binaların yenilenmesi için hazırlanan yeni kredi paketini duyurdu. Kredi detayları hakkında bilgi veren uzmanlar enerji verimliliği yüksek binaların daha fazla indirim alabileceğini belirtti.

Bakan Özhaseki, “Dünya Bankası iş birliğiyle yürüteceğimiz ‘İklim ve Afetlere Dayanıklı Şehirler Projesi’ ile İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ’da kentsel dönüşümü hızlandıracağız. Projemizin amacı, iklim değişikliğinin zararlarını minimize ederek şehirlerimizi daha dirençli kılmak. İzmir’i pilot il olarak seçtik ve bu beş ilimizde, yenilenen yapılarda enerji verimliliğini önceliklendireceğiz. Projemiz, iklim dostu ve afetlere daha dirençli konut ile iş yerlerinin inşası için cazip finansman seçenekleri sunuyor.

Sağlayacağımız finansman, 2,5 milyon TL’ye kadar olacak ve aylık %0,69 faiz oranı ile 180 ay vade imkanıyla sunulacak. Orta ve düşük gelir grubundaki vatandaşlarımıza, şehit ve gazi ailelerine, emeklilere ve engellilere ekstra olarak yıllık %0,25 faiz indirimi yapılacak. Ayrıca, A sınıfı Enerji Kimlik Belgesine sahip binalar için yıllık %0,50, B sınıfı için ise %0,25 faiz indirimi uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

Proje pilot uygulamalardan sonra Tokat ve Anadolu şehirlerinde de uygulanması bekleniyor.