Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliği yapıldı.

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliği sabah saatlerinde başlayıp gece geç saatlere kadar devam etti, gerçekleşen etkinliğe Niksar İlçe Jandarma Komutanı J. Teğmen Erdinç Karakaş, belde belediye başkanları, Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazetesi sahibi Cemalettin Bilgin, CHP ilçe başkanı Zafer Başar ve yönetim kurulu üyeleri, STK yetkilileri Ormancı Köyü derneği Cemal Taşkın, Köy muhtarı Rıza Cıkla, şenliğin ana sponsoru Zafer Cıkla ve binlerce bölge halkı katıldı.

Köy Muhtarı Rıza Cıkla ve Dernek Bakanı Cemal Taşkın ve yönetim kurulu üyeleri şenliğe iştirak eden herkesi karşılayarak program alanındaki ayrılan yerlere oturmaları sağlandı.

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliği sunuculuğunu bölgenin sevilen sunucusu Gülsinan Yıldırım yaptı, programa akışı; AÇILIŞ – SAYGI DURUŞU  – İSTİKLAL MARŞI -YÖRESEL SANATÇILAR – KONUŞMALAR – SEMAH GÖSTERİSİ – SANATÇILAR – KAPANIŞ.

Sanatçılar; MURAT AKKAYA CEMİLE SÖNMEZ AŞIK ERENİ ALİ RIZA GÜLTEKİN SALİH TİLBE ŞULE POTOĞLU CEMAL İLK.

Konuşmacı; CELAL ÖZER (DEDE)

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliğine ismi verilen bölge halkının yıllar saygı duyduğu hürmet ettiği Bolat baba hakkında kısa bilgi olarak şu sunuldu.

Polat Gazi kimdir?; Özetle tanıtacak olursak; Niksar Fatihi Melik Ahmet Danişmend Gazi ve Hüseyin Gazi’nin kardeşidir. Burada “Karye-i Halidi malikane-i evlad, Hoca Yusuf Şah Haliyen mülk-i evladı Hoca Yusuf Şah Divanı Şeyh Polat Zaviyesine vakf-ı tasarruf olunur.” denilmektedir. Bunu sadeleştirerek açıklarsak Niksar’da ki Yusuf Şah’ın evlatlarına tahsis edilen Halidin, Şeyh Polat Zaviyesine vakıf olarak verilmiştir. Adı geçen Yusuf Şah Hülagû Han’ın torunlarından olup, fetih sırasında Niksar’da bulunup, bugünkü Halk Eğitim Merkezi yakınında medfun bulunan bir alperendir. Halk arasındaki adı ise Yavuz Evliya’dır. Bu bilgilere Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığında ki 387 numaralı Muhasebe-i Vilayeti Karaman ve Rum Defterinden ulaştık. Tarihi 937/1530’dur.

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliğinin açılışı yapıldıktan sonra etkinlik hakkında köy muhtarı Rıza Cıkla kısa teşekkür konuşması yaptı, Cıkla; “değerli dostlar etkinliğimize katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum uzun yıllar ihmal edilen bu etkinliğimizin yapılmasına katkı sağlayan siz değerli dostlarımıza, köy halkımıza, emeği geçen herkese teşekkür eder iyi eğlenceler dilerim” dedi, daha sonra dernek başkanı Cemal Taşkın yapılan çalışmalarla ilgili dernek çalışmalarını dile getirdi, Taşkın; “ değerli dostlar, etkinliğimize hoş geldiniz, ara verdiğimiz etkinliğimize kaldığı yerden devam ediyoruz inşallah bundan sonraki yıllarda köy muhtarlığımız ve derneğimiz iş birliği ile etkinliklerimize köyümüzün tanıtılmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz, bu güzel etkinliğin yapılmasına katkı sağlayan bütün dostlarımız teşekkür ediyoruz, iyi eğlenceler dilerim” dedi.

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliği içinde konuşması olarak Celal Özer (dede) sunucu Gülsinan Yıldırım tarafından davet edildi, Celal Özer konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları verdi, ülkenin bölünmez bütünlüğü konusunda hassasiyetlerini dile getirdi, daha sonra Ali Gürel (dede) birlik ve beraberlik konusunda güzel konuşma yaparak etkinliğe katılanlara teşekkür etti, tertip komitesine teşekkür etti, etkinlik sanatçıların Türküleri ile devam etti, Türküler arasında Ormancık Köyü Semah Ekibi davetlilere Semah gösterisinde bulundu, Semah gösterisinden sonra sanatçılar akşamın geç saatlerine kadar Türküleri ile halkı coşturdu.

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliğinin çok güzel mesajları vardı, etkinlik içinde köy halkının özellkle yaşlı bay ve bayanların etkinliğe ekonomik katkı sağlamak için gönüllerinden kopan az veya çok paralarını tertip komitesine vererek etkinliği her yıl devam etmesini istemeleri görülmeye değer önemli bir an idi.

Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü 11. BOLAT Baba Anma- Kültür ve Turizm Etkinliğinin gerçekleştiği Pazar günü her konuşması ülkenin birlik ve beraberliğine vurgu yaptı, dostluk ve kardeşliğin önemini dile getirdiler, etkinliğin dostça samimi bir şekilde başlayıp son bulması sağlandı, etkinlik gece geç saatlerde son buldu.