OLURSA 7 ŞİDDETİ TOKAT’I YIKABİLİR O FAY İÇİN HAZIRLIK BAŞLADI

Yer Bilimcilerin olası depremde Tokat’ın da etkileneceği Yedisu fayıyla ilgili olarak Tunceli’de hazırlık başladı. Kentte konteyner kentler kurulurken riskli yapılar ise tespit ediliyor.

Yer Bilimcilerin olası depremde

250 yıllık deprem periyodunu tamamlayan ve 6 Şubat depremleriyle de stres transferinin yaşandığı Yedisu fayıyla ilgili olarak uzmanlardan uyarılar geldi.

Son olarak 7.2 büyüklüğünde deprem üreten fayın Tunceli, Erzincan, Bingöl başta olmak üzere Malatya ve Elazığ gibi illeri de etkileyeceği belirtilirken Tunceli’de depreme karşı hazırlık başladı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu,

“İlimiz, Erzincan, Elazığ ile Kahramanmaraş depremlerinden etkilendi. En son 6 Şubat depreminden etkilenen vatandaşlarımızın sayısı 3 bine yakın. Dün itibariyle hak sahipliği çalışmamızı bitirdik. Bin 808 tane hak sahibini belirledik. Bunların içinde işyeri, ahır, konut sahipleri var. Bunlarla ilgili hazırlık çalışmalarımız devam ederken depreme hazırlık mahiyetinde de çalışmalarımız sürüyor. Bazı bilim adamları özellikle Erzincan- Bingöl ile Karlıova – Yedisu hattında ciddi bir kırılmanın olacağını söylüyor. Biz de ilimizi buna hazırlamaya çalışıyoruz. Bütün unsurlarımızla, bakanlıklarımızla beraber bir çalışma içerisindeyiz. 6 şubat depreminden etkilenen hak sahipleri için her ilçemizde bir konteyner kent oluşturduk. Bunları oluştururken kapsamını geniş tuttuk. Geniş tutma amaçlarımızdan bir tanesi de eğer vatandaşımız evini yıkacak, yenisini yapacak ve kalacak yeri yoksa konteyner kentlerden istifade etmesini çok önemli bir imkan olarak görüyoruz” ifadelerine yer verdi.