OLUK OLUK PARA AKACAK TOKAT’I UÇURACAK

Banka faizleri vatandaşların yüzünü

Banka faizleri vatandaşların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın son faiz kararının ardından faiz yarışında yeni bir döneme girildi. 32 günlük mevduat faizleri yeni rekorlar kırıyor.

Merkez Bankası’nın son faiz açıklamasından sonra gözler bankaların faiz yarışına çevrildi. Parasını enflasyon karşısında ezdirmek istemeyen vatandaşlar soluğu bankalarda alıyor.  Bankalar, 32 günlük mevduat oranlarını arttırarak müşteri çekmek amacıyla yüzde 50 oranında faiz oranları sunuyor. Merkez Bankası’nın verilerine göre, 1 ve 3 aylık mevduat faizi oranları 2002’den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

BANKALAR 200 BİN LİRAYA BU TEKLİFİ ÖNERİYOR

200 bin lirasını 1 yıl boyunca her ay anapara+faiz yenileyerek mevduata yatıran birisi yüzde 45 yıllık faizle yıl sonunda parasını 245 bin liraya yükseltebiliyor. Bu tutardan yüzde 5 oranında stopaj kesintisi gerçekleştiriliyor.

AYLIK GETİRİ HESAPLANDI

Yüzde 45 yıllık mevduat faizinin 1 yıldaki kümülatif getirisi yüzde 55 olsa da enflasyon yüzde 64.77 olarak gerçekleşti. Böylece mevduat faizi 9.77 puan negatif reel getiri sağlamış oluyor. Enflasyondaki düşüşle birlikte mevduat faizinin getirisinin yükselmesi bekleniyor.

ING Bankası’nın yüzde 47 faiz oranı ile zirveye yerleştiği bu yarışta, Alternatif Bank ve Akbank da yüzde 50’ye yakın faiz oranları ile takipte.

Denizbank, Fibabanka, TEB ve AnadoluBank da yüzde 47’lik faiz oranı ile yatırımcıların gözdesi.

Odea Bankası ve Yapı Kredi Bankası ise yüzde 43 ve 42’lik faiz oranları ile biraz geride kalsa da, yine de yatırımcılara cazip seçenekler sunuyor.

Garanti BBVA yüzde 42, Türkiye Finans ise yüzde 45 faiz oranı ile bu heyecana ortak oluyor.