image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider
image-slider

Niksar Kaymakamı İlhami Doğan tarafından okulların sağlıklı eğitim görmesi amacı ile yaptığı çalışmalar kapsamında Okul Güvenliği Komitesi çalışmalarına devam ediyor.

Niksar İmam Hatip Orta Okulu binasında Şehit Ferhat Kaya İlk Okulu da eğitim görüyor. 1. TOKİ konutları ve çok sayıda konutların bulunduğu bölgede  İlk okul olmaması ve halen Atatürk Orta Okulunda Ana Okulu  dahil 8 sınıfın eğitim yapması sıkıntı yarattığını görülüyor. Şehit Ferhat Kaya ilk Okulu ile birlikte eğitim 150 öğrenci ile devam ediyor.

Kırkkızlar Mesleki Anadolu Lisesi, 250 öğrenci eğitim görmektedir okulda, Giyim-Kuaförlük bölümlü- Hasta ve Yaşlı Bakımı bölümü- Bilişim ve Çocuk Gelişimi bölümleri ile eğitim devam etmektedir, okulun Güvenlik elemanı bulunmaktadır, okulun öğrencileri staj için resmi ve özel kurumlara gitmektedir.

Makbule Ölçen Rehabilatasyon Merkezi; bu eğitim merkezi yıllardır Niksar’da engelli çocuklara eğitim vermektedir, sokaklara terk edilmeye yüz tutmuş çocuklar bu merkezde eğitim görerek topluma kazandırılmasında önemli rol oynamıştır 87 öğrenci kapasitesi ile önemli bir hizmeti yürütüyor, 13 personel ve çok sayıda gönüllü insanların omuzlarında hizmet veren bu kurum, kurum yan tarafında olan tarlayı alarak önemli bir hizmetin yapılmasına vesile olacaktır.

Makbule Ölçen Rehabilatasyon Merkezi ilerleyen zamanda yeni alınan arsa üzerinde çok amaçlı bir hizmet binası yaparak ailelere önemli katkı sağlayacak olan “Gündüz Bakım Evi” kurmayı planlıyor, gündüz yaşlı ve bakıma muhtaç insanlara bakıp akşam evlerine bırakılacak olan  çalışma inşallah kısa zamanda hayat bulur.

Niksar’da ilk engelli bakım merkezi olan bu kurum ciddi çalışmaları ile ilgi görüyor. Burada bir konuya açılık getirmek gerekir.

Niksar’da iki Engelli Bakım merkezimiz bulunmaktadır, iki önemli eğitim merkezi var iken bazı ailelerin çocuklarını başka şehirlere gönderdiklerini öğrendik, her iki eğitim merkezinde gayet iyi bir eğitim veren kurum olduğu halde neden Niksar dışında olan kurumlara öğrenciler 1 saatlik eğitim için gönderilir?, anlamak mümkün değil, bu konunun mutlak araştırılması gerektiğine inanıyoruz, Devletten alınan ücret aynı ise, verilen eğitim Niksar’daki kaliteli ise neden çocuklar uzun yollara gönderilerek yorucu bir eğitime tabi tutuluyor?, mutlak araştırılması gereklidir.

Engelli Rehabilatasyon Merkezlerinin çalışma şartları yeniden ele alınmalıdır, günde 1 saat eğitim verilerek ve sonrasında sokağa bırakılan çocukların aldıkları eğitim ne kadar sağlıklı olur?, Engelli insanların eğitimleri gün içinde kesintiye uğramadan gün boyunca devam etmelidir ki, verilen eğitim anlam kazansın.

Şehit Erem Diker Anadolu İmam Hatip Lisesi ve aynı binada ikinci bir İmam Hatip Orta Okulu ve öğrenci yurdu.  İmam hatip Lisesinde 318 öğrenci eğitim görmektedir, okulun yurdunda 123 öğrenci barınmaları sağlanıyor 77 öğrenci Taşıma eğitimden faydalanıyor.

Şehit Erem Diker Anadolu İmam Hatip Lisesi, yeni yapılan okullardan bir tanesi, İmam Hatip Lisesi olarak 1976 yılında eğitim başlamış Niksar’ın en kalabalık Liseleri arasında iken bugün öğrenci sayısı 318 olarak devam etmektedir.

Niksar İmam Hatip Lisesi yeni binasına kavuşmuş büyük bir alanda hizmet vermektedir, ancak halen çözüm bekleyen birkaç işi vardır, okulun yan tarafından bulunan küçük bir arsa Diyanet Vakfına ait olduğu için yapılması gereken çalışmalar yapılamıyor, bu sıkıntının giderilmesi gerekiyor.

Şehit Erem Diker Anadolu İmam Hatip Lisesi çevresinde düzenlemeler gerekiyor, düzenlemelerin yapılması için arsaların birleşmesi sağlıklı olacaktır, Niksar Müftülüğü veya Diyanet Vakfı yetkilileri kurumlar arasındaki diyalog ile basit arsa meselesi çözülmelidir.

Şehit Erem Diker Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde ikinci bir İmam hatip Orta Okulu açılmış, açılan bu okulda öğrenci kaydı bulunmamaktadır, neden açıldığına gelince, yeni yapılan İmam Hatip Orta Okulu şehrin çok dışına  yapılması dolayısı ile “öğrenci sayısının düştüğü” ifade edilmiş bunun üzerine İmam Hatip Lisesi binasında ikinci bir İmam Hatip Orta Okulu açılması sağlanmış, ancak veliler ikinci okula öğrenci kaydı yaptırmamışlar!. Bu karmaşa gelecek yıl çözülmesi bekleniyor,  şehrin geleceği iyi bir planlama ile yeniden ele alınmalıdır.

Atatürk İlköğretim Kurumu; Fatih mahallesinde bulunan bu okul  Ana sınıfı dahil 8 yıllık eğitim devam ediyor, 280 Orta Okul öğrencisi, 270 İlk Okul Öğrencisi ve 3 sınıftan oluşan Ana sınıfı bulunmaktadır.

Atatürk İlköğretim Kurumu okul binası 2001 yılında eğitime başlayan, bir eğitim kurumu,  okulun bulunduğu alan insanların yoğun yaşadığı bir bölge olması dolayısı ile bu bölgeye 1 İlk Okul yapılması gerekiyor, 1. TOKİ bölgesinde bulunan bir arsa tahsis edilmiş,  henüz yapımı başlamamış, okulun yıkılıp yeniden yapılması planlanmış,  okulun depreme dayanıklılığı konusunda tereddütler bulunmaktadır, bu nedenle okulun yıkılması uygun bulunmuş, okulun ne zaman yıkılacağı henüz belli değil ama  ilk Okul yapıldığında okulun yıkılıp yapılması daha mantıklı olacaktır.

Atatürk İlköğretim Kurumunun bulunduğu mahalle insanların yoğun yaşadığı mahallelerden bir tanesi, halen çok sayıda konut bu bölgede yapılmaktadır.

Okullar konusunda bu bölgede yeniden bir düzenleme yapılmalıdır.

Niksar şehir yerleşimi çok yayılmış noktadadır, şehrin yüz ölçüm olarak çevreye fazla yayılması yapılan hizmetlerin aksamasına neden olmaktadır.

Niksar’da Okulların daha verimli kullanılması için yeniden bir düzenleme gerekiyor, zamanı geldikçe okullarımızın konumlarını anlatmaya çalışıyoruz, geciken hizmetler  aksaklıklara neden oluyor, sağlıklı şehirleşme olmayınca yapılan devlet yatırımları da sağlıksız hale geliyor.

8 yıllık eğitimin kesintisiz başlaması sonra 12 yıla çıkması pek çok sıkıntıyı yaşatmış, 12 yıllık eğitim de sağlanan olumlu yanları biraz daha düzeltilmesi halinde, eğitim sistemi kısmen rayına oturacaktır.

İlk Okulların, Orta Okulların ve Liselerin ayrı olması eğitim kalitesini artıracaktır, okullar kendi arasında yapacakları yarışma her okul kendi katogorisinde olması yıllar önceki okul yarışlarına neden olacaktır ve eğitim kalitesi yükselecektir.

Ülkede eğitimle çok oynanmış, bir ülkede eğitim sistemi ile bu kadar oynanınca, nesillerin zayi olmasına neden oluyor.

Bir zamanlar “Süper Lise” dendi, sonra kredili sistem geldi, sonra Anadolu Liseleri sayısal olarak çoğaldı, sonra Özel Okullara imkan sağlandı, derken bugün bütün okullar Anadolu Lisesi oldu ve sistem karma karışık hale geldi.

Bir şehirde  1 tane Fen Lisesi, 1 tane Anadolu Lisesi olmalı, eskinin tabiri ile Düz Lise ve Meslek liseleri olarak eğitim devam etmelidir.

Niksar gibi şehirlerde Fen Lisesi ve Anadolu Lisesinin olması o şehirde yaşayan ailelerin  göçünü önlüyor, pek çok aile Niksar’da Fen Lisesi olmadığı için başka şehirlere göç ettiler ve o şehirlere yerleşerek odada ikamet etmeye başladılar!…

ŞEHİRLERDEKİ EĞİTİMİN KALİTESİ  ŞEHİRLERİN NÜFUSUNU ETKİLEMEKTEDİR. NİKSAR’DA EĞİTİM KALİTESİ YÜKSELMELİDİR.

Niksar Meslek Yüksek Okulu ve 4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek okulu ziyaret edildi. Niksar Meslek Yüksek Okulu  2 ayrı okul olarak eğitime devam ediyor, ayrıca 4 yıllık okul aynı binada eğitim yapıyor, okulun gelecek yıl Fakülteye dönüşmesi bekleniyor.

Niksar Uygulamalı Yüksek Okul ve Meslek okulunda 1500 civarında öğrenci bulunuyor, okul  50. Yıl mahallesi ve Çengelli mahallesi bölgesinde bulunuyor, okul güzergahındaki yol sağlıklı olmasına rağmen yolun Kaldırımsız oluşu öğrencilerin tepkisine neden olduğunu görülüyor.

Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksek okulunda; Adalet bölümü, Bankacılık ve Sigortacılık, Yerel Yönetimler, Halkla İlişkiler, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Turizm bölümleri bulunuyor.

Teknik Bilimler Meslek Yüksek okulunda; Bilgisayar Programcılığı, Elektrik, Meka Tronik, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Sivil savunma ve İtfaiye  bölümü olarak eğitime devam ederken Uygulamalı Bilimler okulunda,  4 yıllık Halkla İlişkiler bölümü bulunmaktadır.

Niksar Uygulamalı Bilimler okulu ve yüksek okulların bulunduğu alanda güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış, yapılan Göl öğrencilerin ilgisini çekiyor, çeşitli etkinliklerin yapıldığı  sosyal tesisler  güzel gözüküyor, okulun gelecekte daha fazla öğrenci kapasitesini yakalayacağını düşünülüyor.

Niksar Yüksek Okulunun yol güzergahında mutlaka öğrencilerin emniyetli  bir şekilde okula gitmeleri için Yol Kaldırımın mutlaka yapılması şart, öğrencilerin kaldığı Yurt ile Okul mesafesi yakın olması dolayısı ile öğrenciler hava güzel olduğunda yürüyerek okula gidip gelme istekleri, Yol kenarında hiçbir güvenlik tedbirinin olmaması nedeniyle sıkıntı yaşandığını görülüyor. Ayrıca Okuldan çıkış yapan öğrencilerin yolcu minibüsünü beklerken yolcu durağının karşı tarafta olması öğrencilerin can güvenliği bakından sıkıntı yarattığını görülüyor, hava şartlarının yağışlı olduğu ve soğukların başladığı günlerde yolcu durağının en kısa zamanda yapılması öğrencilerin can güvenliği bakımından çok önemlidir.

Yüksek Okuldan sonra Niksar Gazi Ahmet İlköğretim Kurumunu ziyareti devam etti, ilk ziyaret   okul kantinleri oluyor, okul kantininde öğrenciye zararlı bir satışın yapılmadığını görüldü, okulun bahçesine girildiğinde Kedilerin ve Köpeğin oluşu dikkat çekti, okul müdürü Çetin Kaya;   “İyilik Düşün, İyilik Yap” kampanyası çerçevesinde çalışma başlattık okulumuzda kedilerimiz var, soğukta okula giriyorlar, onlar bizi sevdi bizde onları sevdik böyle devam ediyoruz” dedi.

Niksar Gazi Ahmet İlköğretim Kurumunda İlk Okulda 235 öğrenci Orta Okul kısmında  300 öğrenci ve Ana sınıfında 30 öğrenci bulunuyor, Destek Eğitimi için 6 öğrenci eğitim görüyor, Taşımalı Sistem ile 185 öğrenci okulda eğitim yapıyor, 14 bölgeden öğrenci taşıması yapılıyor, okulun güvenliği bulunuyor, okulda dikkat  çeken bir husus, mahallede bulunan gençler gece okulun bahçesine oturuyor orada zaman geçiriyorlar, okulun çevresi güvenli görülüyor ancak Emniyet Müdürlüğünün kadrosunda bulunan Mahalle Bekçileri 50. Yıl mahallesinin Güvenliğini sağlarken Okulun da güvenliğine sahip çıktıkları ve Okulun Güvenlik Kulübesinden  yararlandıklarını öğrendik, bu uygulamanın her bölge için yapılması okulların gece güvenliği bakımından önemli.

Niksar Sevgi Evleri ziyareti gerçekleşti. Sevgi evlerinin kapasitesi 60 öğrenci, halen 43 çocuk barınmaktadır, çocukların çoğu kısa süreli barınma yaptıkları için okul öğrencisi sayısı az, Sevgi Evlerinde barınan çocuklar aile sevgisinden mahrum kaldıkları için çevrenin etkisi ile  çeşitli bağımlılığa başlamaları kaçınılmaz oluyor,  devletin imkanlarına toplum olarak bu çocuklara sahip çıkılması halinde bu çocuklar normal birey olarak millete ve devlete faydalı insanlar olarak bu önemli kurumda yetişmesi sağlanacaktır.

Devletin Sevgi Evlerinde çalışan personelleri çok özel insanlardan oluşması, o kurumun sağlıklı ve verimli olmasını sağlıyor, burada görev yapan insanlar fedakarlığın ne demek olduğunu bilen insanlardan oluşması gerekir, bu kurum “iş bulma kurumu” olmamalıdır, devletin bütün imkanlarının seferber edildiği bu kuruma halk olarak katkı sağlanması gerekiyor, sevgisiz yetişen çocuklar, topluma saygısız hale geleceğini unutmamak gerekir, bu kurum toplum için çok kıymetlidir.

Tokat’ta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çok önemli ve kıymetli kurumlar bunmaktadır, bu kurumların sağlıklı devam etmesi için mutlaka “İLK KABUL MERKEZİ” kurulmalıdır, bu kabul merkezi kurumların sağlıklı yol alması bakımından önemlidir.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde  kurulacak olan İLK KABUL MERKEZİ için Reşadiye ilçesinde  “Yol Üstü” köyünde çok kullanışlı bir hizmet binasının olduğunu biliniyor, bu hizmet Reşadiye ilçesine  yakışır ve devlet kurumları daha sağlıklı hale gelir.

Özel İlgim Rehabilatasyon Merkezi; Niksar GOP mahallesi Ayvaz Park  bölgesinde bulunmaktadır, 140 öğrenci 15 personel ile eğitim görmektedir, haftada 2 saat eğitim gören çocuk ve gençler Bedensel ve Zihinsel eğitim almaktadırlar.

Eğitim merkezinde güzel çalışmaların olduğunu görülüyor. Rehabilatasyon merkezi yetkilileri, eğitim merkezinden destek alan öğrencilerin daha sağlıklı hayata tutunmaları için özel fizik tedavileri uyguladıklarını, ilerleyen süreçte Bedensel ve Fiziksel engel olan insanlara daha güzel hizmet verebilmeleri için bölgede Sıcak Su kaplıcalarından faydalanacak çalışmalar yapacaklarını ifade ettiler.

Bedensel ve Zihinsel eğitim alan insanların daha sağlıklı hizmet alabilmeleri için Rehabilatasyon merkezlerinin kendilerini sürekli yenileyerek eğitim vermeleri aileler için önemli olduğunu görülüyor.

Niksar’da 3 adet Rehabilatasyon merkezi yanında devletin kurumu olan Özel Eğitim Kurumunun bulunması Niksar’daki aileler için çok önemli kuruluşlardır.

Nizamettin Yağıbasan Sağlık Meslek Lisesi;  okulun fiziki yapısı çok güzel, okulun girişinden okul içindeki tertip ve düzel dikkat çekiyor, okulun güvenlik elemanı var, Güvenlikçinin kalacağı özel bir kulübe yok, Okullarda  görev yapan pek çok Güvenlikçinin kalacağı kulübenin olmaması dikkatimizi çekti.

Niksar Nizamettin Yağıbasan Sağlık Meslek Lisesinde öğrenci sayısı 170 olup Sağlık Hizmetleri bölümü olarak eğitim yapılıyor, Hemşire yardımcılığı, Ebe yardımcılığı, Sağlık Bakım Teknisyeni olarak eğitim devam etmektedir.

Nizamettin Yağıbasan Sağlık Meslek Lisesi yanında bulunan Kireç Köprü ile çevre yolu bölgesinde bulunan Çanakçı deresinin ıslahını DSİ Müdürlüğü yapmıştı, bu alanın yürüyüş alanı ve aynı alanda çocuk parkı düzenlemesi yapılırsa insanlarımız için güzel bir alan olacaktır.

Özel Umut Işığı Rehabilatasyon Merkezini ziyareti;  80 öğrenci ile eğitim yapılıyor, Bedensel ve Zihinsel eğitim verildiği ifade edildi, kurum sorulusu  Sedat Canik ileriye yönelik önemli projeleri olduğunu, Niksar’da Sarıyazı bölgesinde çıkan sıcak Sudan faydalanarak eğitim vermek istiyorlar.

Özel Umut Işığı yetkilisi şu düşüncesini paylaştı; “eğitim merkezimiz GOP mahallesi mahalle içerisinde bulunuyor bahçemiz çocuk oyun alanı için çok müsayit buraya belediye  tarafından çocuk oyun alanı yapılırsa memnun oluruz” dendi, belediyenin  bu alanı değerlendirmesi uygun olacağı kanaati var.

Niksar Ahmet Altıkulaç Anadolu Lisesi; Öğrenci sayısı 296, Kız pansiyonunda 155 öğrenci eğitim görmektedir, yurdun öğrenci kapasitesi 200 öğrenci.

Devlet yurdunda kalan öğrencilere 24 saat sıcak Su, 4 öğün yemek olmasına rağmen Yurtta 50 öğrencilik boşluk bulunmaktadır, okulda açılan Kurslara ise ilginin az olduğu kursa katılan öğrencilerin azlığı dikkat çekiyor, okul kantini tertipli ve düzenli, ancak okulun çevresinde alkol satılan yerlerin olduğu dikkat çekerken, Yurt ve okul güvenliği için özellikle Yurt Güvenliği  için, Güvenlik personelinin gece nöbet tutması daha uygun, öğrenci yurdunun ve okulun etrafında alkol satış yerlerinin olması umuma açık park bölgesi olması bakından Kız öğrencilerin güvenliği bakından Güvenlik personelinin gece nöbette kalması doğru karar olacaktır.

Ulvi Saime Kaya İlk Okulu; öğrenci sayısı 790 ilk okul 1-4 arası eğitim görüyor, Ana sınıfında 143 öğrenci ile dikkat çeken bir okulumuz, kalabalık okul olmasına rağmen okul bahçesinin en kısıtlı olan bir okul.

Ulvi Saime Kaya İlk Okuluna öğrencilerin bir kısmı servislerle gelmektedir, okulun bulunduğu alanın dar olması öğrencilerin güvenli bir şekilde servis araçlarına binmelerini zorlaştırıyor,  okulun  yan tarafında Belediyenin İmar yolu gözüküyor, belediye İmar yolunu açması halinde öğrenciler daha güvenli şekilde okula gelip gidecekler, araç tehlikesini yaşamayacaklardır. Öğrencilerin Güvenliği bakımından İmar yolunun bir an önce açılması gerekir.

Kaya İsmet Özden Orta Okulu ve Yurdu;  okulun yurdunda  168 öğrenci kapasitesinde iken yeni düzenleme yapılarak ranza sisteminden  tek kişilik Karyola sistemine geçilmiş, yurt kapasitesi 105 öğrenciye düşmesine rağmen 25 öğrenci yurtta barınıyor, bu kapasitenin dolmaması üzücü, devlet öğrencinin Kitaplarını bedava veriyor, bedava Kurs açıyor, bedava sınav yapıyor ama öğrenci velileri bu kadar imkana rağmen öğrencilerinin sağlıklı bir eğitim yapması için biraz gayret göstermiyorlar, Yurt içinde yapılan düzenleme gayet güzel öğrencilerin her birisine özel çalışma alanları yapılmış ve hatta öğrencinin ayrıca dinlenme alanları bulunmaktadır!. 24 saat sıcak su imkanı varken öğrenci sayısının az oluşu düşündürücüdür.

Kaya İsmet Özden Orta Okulunda 625 öğrenci okumaktadır, Taşımalı sistem yok, 7-8 sınıflara Kurs açılmış kurslara 470 öğrenci katılıyor.

  1. Yıl Cumhuriyet İlk Okulu; Niksar’ın en kalabalık okulları arasında olan bu okulda 65 öğrenci eğitim yapmaktadır, 35 Anasınıfı bulunuyor.

Şehit Halis Demir, RAM; Rehberlik Araştırma Merkezi önemli bir kurum, Niksar’da bulunan bütün bedensel ve zihinsel öğrencilerin incelendiği bir kurum 60. Yıl Cumhuriyet İlk Okulunun yan tarafına taşınması uygun olmamış, bu kurum engelli çocukların eğitim görmelerine uygun değil, bu kurum için şu anda en uygun bina Danişment Gazi Lisesi yanında bulunan ek binadır, ailelerin bu bölgeye engelli çocuklarını taşıması biraz zordur gerekli tedbirler alınmalıdır.

Niksar İhsan Karatay Orta Okulu; “eski Albayrak” İlk Okulunun bulunduğu alana yapılan Orta Okul bir Kolej gibi. 171 öğrenci eğitim yapmaktadır, başarılı öğretmenlerin görev yaptığı okul mahalledeki velilerin okula ilgisinin azlığı okulun öğrenci sayısının azalmasına neden oluyor, okulun Güvenlik elemanı bulunuyor, Güvenlik personelinin  kalabileceği Kulübenin olması gerekiyor.

Özel Eğitim Uygulama Okulu;  Eğitim Merkezinde  58 öğrenci eğitim görmektedir, Eğitim Kurumunun kurulması çok doğru ve anlamlı ancak bu bina Kurum için uygun değildir, Kurumun Güvenlik görevlisi bulunmaktadır, bu kurum ile İhsan Karatay Orta Okulu aynı bölgede hizmet vermektedir, her iki kurum ortasında bulunan alana mutlaka bir Güvenlik Kulübesi yapılmalı, her iki kuruma 1 Güvenlik görevlisi hizmet yapabilir, Güvenlik personeli olmayan kurumlara mutlaka Güvenlik personeli verilmelidir.

Niksar Yavuz Selim İlk Okulu; öğrenci sayısı 119, Ana sınıfı 24 öğrenci ile eğitim yapılıyor,özel eğitim sınıfında 10 öğrenci bunmaktadır, Güvenlik ihtiyacının olmadığı ifade edildi, gayet temiz ve düzenli bir okul olarak dikkat çekti.

Büyük Ata İlk Okulu; Niksar’ın en eski İlk Okulları arasında, geçen zaman içinde okulun sağlıksız bir yapı içinde eğitim yapması dikkat çekiyor, bu okulda mutlaka yeniden yapılmalı, Okulun bulunduğu mahalle büyük bir alana hitap etmektedir. 187 öğrencisi ve 33 Ana sınıfı öğrencisine hizmet verdiğini görüldü,  bu okul mutlaka yeniden yapılmalıdır.

Taşımalı sistem içinde devam eden öğrencilerin taşıma yapıldığı sürelerde sıkıntı yaşadığı dikkat çekiyor, mutlaka kontroller sık yapılması bekleniyor.