Niksar Kaya İsmet Özden Ortaokulu öğrencileri, Erasmus projesi kapsamında Bulgaristan’a giderek Hacıdimova kentine gezdiler.
Niksar Kaya İsmet Özden Ortaokulu, öğrenciler arasında farlılıklara saygı, hoşgörü ve dostluk kavramlarını pekiştirmek, öğrencilerin yabancı dil yeteneklerini ve bilgi birikimlerini artırmak, katılımcı diğer ülke kültürleri hakkında bilgi sahibi olmak ve kendi kültürlerini tanıtmak amacıyla “Güneş Herkesi Isıtır” projesi hazırladı. Proje kapsamında, İspanya, Türkiye, Portekiz, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Romanya’dan proje ortağı olan okullardan 20 öğretmen ve 100’e yakın öğrenci, Bulgaristan’da bir araya geldi.
Projede, Okul Müdürü Talip Kütükçü, Proje Koordinatör Öğretmeni Ertuğrul Balcı, İngilizce Öğretmeni Apdullah Kabakçı, Beden Eğitimi Öğretmeni Fatih Haliloğlu ve okuldan 5 öğrenci, Türkiye ekibi olarak yer aldı. Hacıdimova kentindeki okulda buluşan öğrenciler, Bulgaristan proje koordinatörü Zaprina Glouchkova tarafından Bulgaristan eğitim sistemi hakkında bilgiler aldı. Proje koordinatör öğretmeni Ertuğrul Balcı, Türkiye, Tokat, Niksar ve okulu tanıtan sunumunu gerçekleştirdi. Kaya İsmet Özden Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunu ekibi, Tokat yöresine ait “Ellik” oyunu oynadılar.
Üç günlük programda, öğretmen ve öğrenciler Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Hacıdimova, Milli Tarih Müzesi ve Kraliyet Sarayı’nı gezme imkanı buldu. Program, öğretmen ve öğrencilere verilen katılım belgesi töreninin ardından sona erdi.