Niksar Ziraat Odası Başkanı İtiraz Etti.

 Niksar’da son aylarda Sebze ve Meyve fiyatlarının yüksekliği dikkat çekiyor.

Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu Yeşil Niksar gazetesi  ve Yörenin Sesi Canik gazetesine gelerek gazete sahibi Cemalettin Bilgin ile haftalık sebze ve meyve fiyatları konusunda düşüncelerini dile getirdi.

Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu Yeşil Niksar gazetesi  ve Yörenin Sesi Canik gazetesine gelerek gazete sahibi Cemalettin Bilgin’e; “ abi bugün Niksar pazarını gezdin mi? bilmiyorum, dün ben Tokat pazarını gezdim bugünde Niksar pazarını gezdim sebze ve meyve fiyatları Niksar’da iki misli fazla olduğunu gördüm, böyle bir  ticaret yok, Tokat’ta Mandalina 1,5- 2 TL, Niksar’da 3-4 TL. Portakal Tokat’ta 2-3 TL, Niksar’da 4-5 TL. Tokat’ta Elma çokta kaliteli 1,5-2 TL Niksar’da 3-4-5 TL. Tokat’ta Domates 3,5-4 TL Niksar’da 5-6-8 TL. Tokat’ta Lahana 1 TL, Niksar’da Lahana 1,5-2 TL yani ürünler arasındaki fiyat farkı çok yüksek, ayrıca Niksar pazarında satılan ürünlerin fiyat etiketleri bazı sergilerde var, çoğunda yok satıcılar  her an fiyatı istedikleri gibi değiştiriyorlar, buna bir çözüm bulunması gerekiyor, siz gazete olarak bu yüksek fiyatları halka duyurmanız gerekir, bizler Ziraat Odası olarak bu yüksek fiyatlarla mücadele yapılmasını istiyoruz, ben Ziraat Odası başkanı olarak sürekli pazarları dolaşıyorum bölgemizde Turhal pazarı hem çeşit yönünden çok fazla hem de fiyat bakımından çok ucuz, ilgililerin bu konuda duyarlı olması gerekir bizler Ziraat Odası olarak üzerimize düşen görevi yapmaya her zaman hazırız” dedi.

Yeşil Niksar gazetesi  ve Yörenin Sesi Canik gazetesine gelerek gazete sahibi Cemalettin Bilgin’de; “Ziraat Odası başkanı olarak bu konudaki düşüncene katılıyorum, pazarlar arası kıyaslama çok önemli tabi ki Niksar’da fiyatların yüksek oluşu Komisyoncuların olmamasından kaynaklanmış olabilir ama yüksek fiyatların mazereti olmamalı, biliyorsun Hayvan pazarının Niksar’da kapalı oluşundan duyduğum rahatsızlığı Kaymakam beye  ilettim toplantı yapıldı henüz bir sonuç elde edemedik, Niksar Tarım ve Hayvancılıkla geçine bir şehir, fiyatlar dengeli pazarlar sağlıklı ve açık olmalı haklısın” dedi.

Niksar Ziraat Odası Başkanı Ömer Yeteroğlu; “abi haklısın bende ilçe Tarım Müdürlüğü ile görüştüm neden pazarı açmıyorsunuz ? dediğimde önümüzdeki günlerde açılacak” şeklinde belli olmayan bir süre söylediler, Niksar Hayvan pazarının kapalı oluşu Niksar üreticisine ve esnafına çok büyük zararı var, Niksar Hayvan pazarı kapalı olduğunda Niksar satıcısı bölgedeki her Hayvan pazarına giderek mal alış verişi yapıyor her hafta Niksar üreticisinin 1-2 milyon TL zararı söz konusu, Niksar ekonomik olarak sürekli küçülüyor ben sürekli bölgedeki hayvan pazarlarını geziyorum, Niksarlı insanlar bölgedeki pazarlarda sürekli ticaret yapıyor, Niksar Hayvan Pazarının kapalı oluşu hayvan sağlığı ile alakası yok, Niksar pazarına gelecek olan hayvanlar başka pazarlarda satılıyor buda Niksar için kayıptır” dedi ve ekledi; “Erbaa da hastalığın var oluşu Niksar pazarının kapanmasına neden olmamalı, Niksar dışındaki bölgelerde  bütün pazarlar açıkken Niksar pazarının kapalı olması doğru değildir, Niksar Hayvan Pazarı açık kalmalı hastalıklı bölgelerden gelecek hayvanlar sıkı kontrol altına alınmalı ve Pazar açık kalmalıdır, İlçe Tarım Müdürlüğü görevini yapmalı, ilçe Tarım Müdürlüğü gerekli tedbirleri Pazarın açık kalmasını sağlamalıdır, yasak koyarak halka destek olunmuyor, Niksar ekonomisi için pazarın açılmasını bekliyoruz” dedi.

Yeşil Niksar gazetesi  ve Yörenin Sesi Canik gazetesine gelerek gazete sahibi Cemalettin Bilgin; “Ömer kardeşim haklısın Kaymakam bey toplantı yaptı “gerekli önlemler alınsın ve açılsın” dedi, bizler haber yapmakla mükellefiz Niksar’ın kaybetmesini istemiyoruz özellikle sizlerin bölge pazarlarını dolaşarak çözüm yolları sunmanız doğru bir çalışmadır biz gazete olarak üzerimize düşen görevi her zaman yaptık yapmaya devam edeceğiz.

Niksar’da 30.12.2019 tarihindeki Pazar fiyatları; Domates 4-5-8 TL, Biber Dolmalık 7.5 Tl, Sivri Biber 6 TL, Kabak 5 TL. Kırmızı Lahana kilosu 3 TL. Maydanoz tanesi 2 TL. Karnabahar 4 TL. Brokoli kilosu 4 TL. Pırasa 2-2.5 TL. Lahana 1.5-2 TL. Ispanak 5 TL. Portakal 3-5 TL. Mandalina 3-4 TL. Nar 5-6 TL. Salatalık 5 TL. Havuç 2.5 TL den satılmaktadır.