NİKSAR’DA ORMAN YANGINI

Niksar Yazıcık kasabası ve

Niksar Yazıcık kasabası ve Kuyucak köyü bölgesinde bulunan Karaçam mevkiinde bilinmeyen bir nedenden dolayı Orman yangını çıktı.

Niksar Yazıcık kasabası ve Kuyucak köyü bölgesinde bulunan Karaçam mevkiinde saat 14 civarında başlayan Orman yangınına Niksar Orman İşletme müdürlüğü ekipleri kısa zamanda yangın bölgesine intikal ederek ilk müdahaleyi yaptı.

Niksar Orman İşletme Müdürü Erdal Düzgün olay bölgesine çalışma arkadaşları ile kısa sürede intikal ederek yangının kısa zamanda kontrol altına alınması için çalışmalar başlattılar, yangına ilk müdahale Niksar Orman İşletmesi yangına müdahale ekibi yaparken Niksar Belediyesi çevre il ve ilçelerden Orman işletme müdürlüğü ve belediyelerden araç takviyelerinin yapıldığı görüldü.

Yangının kısa zamanda kontrol altına alınıp söndürülmesi için Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Niksar’da yapılacak olan çalışmaları incelerken yangının çıktığını öğrenmesi üzerine bölgedeki bütün kurumlara talimat vererek iş makinalarının yangın bölgesine gitmesi talimatı verdiği, Niksar’daki incelemeleri tamamlandıktan sonra Vali Ozan Balcı Niksar Yazıcık kasabası ve Kuyucak köyü bölgesinde bulunan Karaçam mevkiindeki yangın bölgesine gitti bölgede yetkililerden bilgi aldı.

15.12. 2021 tarihinde 13 sıralarında Tokat­\Niksar Yazıcık Beldesi ile Kuyucak Köyü arasında bulunan Ballıkaya mevkiinde bilinmeyen bir sebepten dolayı Orman yangını çıkmıştır. Tokat ve Niksar Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri 8 arazöz, 5 iş makinesi, 45 orman personeli; Tokat Erbaa ve Niksar itfaiyesi 6 araç, 12 personel; AFAD 2 araç, 7 personel ile 3 jandarma asayiş timi tarafından mücadele ederek, yangın saat 16.45 sıralarında kontrol altına alınmıştır.

Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Yangın sonucu Sarıçam ağaçlarının bulunduğu tahminen 5 hektarlık alan yanmıştır. Orman yangını ile ilgili Niksar Orman İşletme müdürlüğünce adlı işlemlere başlanmıştır.

Niksar Yazıcık kasabası bölgesinde çıkan yangın başlangıcı ve sonuçları itibari ile Orman İşletmelerinin tecrübeleri kapsamında yaşanan süreç şu şekilde başlayıp sonuçlanmıştır.

Yangının çıkış tarihi: 15.12.2021;

Yangının çıkış saati: 13.41. Yangının ilk müdahalesi: 13.51. Yangını kontrolü: 19.00 . Yangınla katılan araç bilgisi: 45

Pikap: 12

İlk müdahale: 3

Arazöz: 8

Su ikmal aracı: 6

Kepçe: 3

Greyder: 1

Ekslavatör: 1

Dozer: 1

Yangına katılan personel bilgisi: 162. Mahalle yönetici: 5. Teknik eleman: 11. Memur: 12. Söndürme işçisi: 80. Vatandaş: 30. Jandarma: 16

Diğer 8 kişidir.

Yangının çıkış nedeni: ihmal ve dikkatsizlik

Faili bulunup bulunmadığı: bulunmuştur

Yanan alan miktarı: 5 hektar

Ormanın vasfı: Sarıçam, Meşe karışık ormanı yanarak zarar görmüştür.

Niksar Orman İşletme Müdürü Erdal Düzgün olay bölgesine kısa sürede intikal ederek Duran ile havadan sürekli yangını takip ederek ekipleri doğru zamanda doğru bölgelere yönlendirerek yangının kısa zamanda kontrol altına alınması sağlanmıştır.