NİKSAR’DA 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI KUTLANDI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMALARI NİKSAR’DA YAPILDI.

23 Nisan Çocuk bayramı dolayısı ile 22 Nisan günü Niksar’daki bütün kurumlara çocuklar geçici olarak kurum amirliği yaptılar.

23 Nisan Çocuk bayramı dolayısı Kaymakamlık makamına Zümra Özdemir, Belediye başkanlığı makamına Ayla Erdem’in oturduğu, diğer kurulardaki makamlara giderek makamlara oturup kendi duygularını ve öğretmen ve velilerin düşüncelerini ilgililere iletmesi güne farklı bir güzellik katmıştır.

23 Nisan Çocuk bayramı dolayısı ile Niksar Kaymakamlık toplantı salonunda bir araya gelen öğrencilerin bir birinden anlamlı ve güzel düşüncelerini tekrardan dile getirdiler, 22 Nisan günü başlayan kutlamalar okullarda öğrencilerin eğlenceleri ile devam etti.

23 Nisan saat 9.30 da Niksar Hükümet Konağı önünde Niksar Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler kutlamaları kabul ederken, Atatürk anıtına çelenk sundu ve çelenk sunmadan sonra protokol ve öğrenci grupları Niksar şehir stadına hareket ettiler.

23 Nisan günü Niksar’da havanın güzel ve Güneşli oluşu ailelerin bayram alanına ilgisini artırdı, uzun Pandemi dönemi nedeniyle yapılamayan şenlikler bu sene gerçekleşmiş oldu.

23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı Niksar  Şehir stadında gerçekleşti, törene Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler öğrencilerin, öğretmenlerin   ve halkın bayramını kutladılar.

Bayram kutlamasından sonra Niksar Milli Eğitim Müdürü Hasan şerifler günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

Hasan Şerifler ” Sayın kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Cumhuriyet Başsavcım, Protokolün Değerli Üyeleri, Basınımızın Güzide Temsilcileri,

Her fidanı sevgi ile büyüten fedakâr yönetici ve öğretmen arkadaşlarım, aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrencilerim kültür ve turizm şehrimizde yaşayan çok kıymetli Niksarlılar. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102. yılı kutlama programına hoş geldiniz, bayramınızı kutluyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük millet Meclisi’nin açılışının 102. yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsü ile tutuşturulan bağımsızlık meşalesi 23 Nisan 1920’de cuma günü Ankara’da Anadolu’nun dört Bir yanını aydınlatan bir dirilişin mücadelesiydi. İşte o diriliş ruhu vatan ve millet sevgisi bayrak sevdası bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı birlik ve beraberlikti. Milli mücadeleydi.. Kurtuluş savaşıydı. Ulusal Egemenlikti, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. 23 Nisan için alelade bir tarih değil, bir dönüm noktasıdır. O büyük günün ardından hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış bağımsızlık tutkusu ile gönülleri tutuşmuş bir millet, birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ülkemizin geleceğinin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk yegane çocuk bayramı olarak tarihe geçen millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.

Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik, ve barış mesajları vererek heyecanla coşkuyla rengarenk görüntülerle ve dünya çocukları ile birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız. Dünya çocukları barış, sevgi, ve hoşgörü bayrağını yürek gönderine çekmek için Ankara’da toplanmış. Barış Türküleri söylenmekte masmavi göklerin altında. Denizler coşmakta, kıyıları dövmekte köpüklü dalgalar. İlkbaharın müjdecisi kelebekler sevinçlerin çiçeklerle paylaşmakta, bahçeler kış uykusundan uyanmakta, halaylar çekilmekte.

Sevgili çocuklar, sevgili gençler, aydınlık geleceğimizin aydınlık yüzleri her şeyin en güzeline layık olan sizler okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, yapıcı eleştirilerde bulunabilen, günceli değerlendiren, yenilikçi, bilime ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı unutmayın. Bu donanım sizi, ailenize, milletimizi, ülkemizi ve insanlığa yükseltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun.

Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı, şükran, minnet ve rahmetle anıyor başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor hepinizi saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Müdürünün konuşmasından sonra 23 Nisan şiiri okundu, okullar arası şiir yarışmasında dereceye giren öğrencinin şiir okunmasından sonra , Ulucan Toki Ana sınıfı öğrencilerinin, ilk okul öğrencilerinin gösterileri ve halk oyunları halk tarafından alkışlarla beğeni kazandı, Jimlastik ve  Tekvonda  gösterileri devam etti.

 

Toki Ulucan Ortaokulu öğrencileri, halk oyunları sergilediler, halk oyunlarından sonra unutulmaya yüz tutmuş  geleneksel oyunlar ilgi ile izlendi, Çuval içinde yürüme, ağızda Yumurta taşıma ve Halat çekme oyunları güzel görüntülere sahne oldu, bayram coşkusunu Niksar halkı doya doya yaşadı. Oyunlardan sonra okulların resmi geçidi yapıldıktan sonra tören son buldu.