Niksar Dünyanın en tehlikeli Kuzey Anadolu Fay hattı güzergahındadır.

24 Ocak 2020 günü akşamı saat 20.55 de meydana gelen Elazığ merkezli Deprem  ülke gündeminin 1. Sırasında yer alarak insanların ders alması gerekli tedbirleri gündeme getirdi.

Bir Türk ata sözü; “DOĞA İLE DEĞİL BOĞA İLE GÜREŞİLİR” insanlara çok şeyler anlatır ama, bu anlatım bir türlü hayat bulmaz, Doğanın normal hareketleri arasında olan DEPREM meydana gelinde insanlar daha önce yapılan bütün uyarıları dikkate almadan yanlışta ısrar eder, evler ve işyerleri yıkıldığında “DEVLET NEREDE” diye feryatlar yapılır.

Niksar ilk önce yapılması gereken çalışmalar içinde artık 2020 yılı Ocak ayı itibaren kesinlikle şehrin Ovaya doğru gitmesini önlemek olmalıdır.

Niksar sürekli göç verirken halen şehrin içerisi boşaltılarak en verimli arazilerin BETON yığını hale gelmesi mutlaka önlenmeli, Niksar en kısa zamanda KENTSEL DÖNÜŞÜME başlamalıdır.

Her geçen gün, her geçen zaman Niksar aleyhine işlemektedir.

Niksar’ın Nüfusu 30-4- binler arasındadır, şayet Niksar’da Kentsel Dönüşüm başlatılmaz ise, Niksar Ova bölgesine doğru ısrarla yapılaşması devam ederse karşılaşılacak bir Deprem  sonrasında binlerce insanın ölmesine ve sakat kalmasına neden olacaktır.

Gün ve zaman geçmeden Elazığ Depreminden ders alınarak şehrin Ova bölgesine kayması durdurulmalıdır., özellikle yeni yapılması düşünülen Hükümet Konağı  yeri iptal edilmeli yeniden yer tespiti yapılarak şehrin sağlıklı yapılaşmasına öncülük yapılmalıdır.

Devlet kendi yatırımını en verimli topraklara sahip Niksar Ovasına yakın bölgelere yaptığında vatandaşın önü açılıyor ve vatandaşlar şu mesajı alıyor; ey Niksar halkı ben devlet olarak yatırımlarımız Niksar ovasına yapıyorum sende peşimden gel yatırımlarını Niksar Ovasına doğru yap” demektedir, halk devletin yanında yer alınca yanlışları ile birlikte yoluna deva ediyor.

Niksar’dan feryatların göklere çıkmaması isteniyorsa yeni yapılmak istenen Hükümet Konağı Terminal bölgesine yapılmamalı, DEPREM kuşağından uzak bölgeler KENTSEL DÖNÜŞÜM çalışması ile sağlıklı bölgelere yapılmalıdır.

Allah bazen güzellikler, bazen musibetler, bazen uyarılar yapar; “Ey kulum sana verdiğimiz mesajları iyi anlamaz isen, başına gelecek sıkıntılardan sen sorumlusun”  der. Yeter artık Niksar Ovası BETON yığını haline gelmemeli, Kuzey Anadolu Fay yatağı olan Niksar Kelkit Irmağı bölgesine yanaşılmamalıdır.

DOSTÇA VE SAMİMİ BİR UYARIDIR, ÖNERİDİR. ZAMAN GEÇDEĞİLDİR, HATANIN NERESİNDEN DÖNÜLÜRSE KARDIR. NİKSAR’IN EN TEHLİKELİ YAPILAŞMA BÖLGESİ KELKİT IRMAĞI ÇEVRESİ VE OVAYA DOĞRU OLAN BÖLGELERDİR.

KAMU OYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.