NİKSAR GAZİ AHMET ORTA OKULU 4006 BİLİM FUARI AÇTI

Bilim Fuarında önemli görülen

Bilim Fuarında önemli görülen projeler TÜBİTAK tarafından hayat buluyor.

TÜBİTAK kurumunun her yıl okullara verdiği Bilimsel destek çalışması Niksar Gazi Ahmet Ortaokulunda hayat buldu.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI AÇILDI.

Niksar Gazi Ahmet Ortaokulu Müdürü Çetin Kaya ” Sayın Kaymakamım, Sayın ilçe Milli Eğitim Müdürüm, Değerli Şube Müdürlerim, Değerli basın mensupları, Okul Müdürleri, değerli misafirler, kıymetli veliler, sevgili öğrenciler

Okulumuz ile TÜBİTAK ‘in ortaklaşa yaptığı 4006 Bilim Fuarına hoş geldiniz. Okulumuz toplam 19 şube 538 öğrenci ve 31 öğretmen ile eğitim öğretim yapmaktadır. Amacımız öğrencilerimizi bir üst öğrenim olan orta öğrenime çok yönlü, donanımlı bir şekilde hazırlamaktadır.

Değerli misafirler.

TUBITAK Bilim Fuarları, temel eğitimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak MEB’e bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir. Okullarda gerçekleştirilen bu fuarlarda, Ortaokul öğrencilerinin kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır.

TUBITAK Bilim Fuarları bir yarışma etkinliği değildir. Bu Fuarların amacı, Öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır.

Bu ortamda araştırmasını sunan öğrenciler, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkaları ile paylaşmasının coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturduğu özgüven duygusunu yaşayacaktır. Öğretmen ve öğrencilerin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Bu fuarda çeşitli çalışmalarını sergileyen çocuklarımız ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olabilirler. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırabilir.

Sevgili öğrenciler, biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarınızın her biri ileride başarılı çalışmalarınıza atılacak büyük imzaların ilk basamağıdır.

Bu nedenle öğretmenlerimizin danışmanlığında, velilerimizin destekleriyle, öğrencilerimizin hazırlamış oldukları proje ve uygulamalarını sunmak istiyoruz. Yapmış olduğumuz bu etkinliğe bizleri kırmayarak katıldınız, bizleri onurlandırdınız, hepinize okulumuz adına teşekkür eder, Saygılar sunarım.” sözlerine yer verdi.

TÜBİTAK  KURULU TARAFINDAN ÇEŞİTLİ OKULLARA VERİLEN DESTEKLER SONUCU AÇILAN, FUAR ÇALIŞMALARI SERGİLENMEYE BAŞLANDI.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Bilim fuarları daha sonra Tokat İl temsilcileri tarafından incelendikten sonra özellik arz eden çalışmalar TÜBİTAK tarafından geliştirilmek üzere alınarak ülkenin faydasına kullanılması sağlanacağı dile getirildi.