NİKSAR DEVLET HASTANESİNDE TATBİKAT

Niksar Devlet Hastanesi’nde, afet

Niksar Devlet Hastanesi’nde, afet ve acil durum yönetimi eğitimi ile uygulamalı deprem ve yangın tatbikatı yapıldı.

Niksar Devlet Hastanesi’nde deprem ve yangın tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği ilk aşamada deprem sarsıntısı sonrası anonslarla hastane bahçesinde hummalı bir çalışma başladı. Hastane personeli, sağlık malzemelerini doğal afet durumunda belirlenmiş alana taşıdı. Ardından depremde yaralananlar hastaneye, ekipler ise ilk müdahaleye başladı. Kendi araçları ve ambulanslarla hastaneye gelen yaralılara, bahçede belirlenen ve malzemelerin taşındığı alanda sağlık ekiplerince müdahaleler gerçekleşti.

İlerleyen saatlerde ise deprem sonrası oluşan yangın tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği katta mahsur kalan hastalar, Niksar Belediyesi itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Niksar Devlet Hastanesi yönetimince yapılan açıklamada, “Çeşitli nedenlerden kaynaklanan yangınların can ve mal kaybı yarattığını basından ve televizyonlardan izlemekteyiz. Bu nedenle biz de yılda birkaç kez yangın tatbikatı yapıyoruz ve sivil savunma ekibinde görevli personelin yapması gerekli işlerin gözden geçirilmesini sağlıyoruz” denildi.

Muhtemel bir deprem ve yangın durumunda hastane binasının nasıl tahliye edileceği ve yaralıların nasıl kurtarılacağı senaryosu üzerine kurulan tatbikat başarılı bir şekilde son buldu.