NİKSAR BELEDİYESİ’NCE DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK

NİKSAR BELEDİYESİ’NCE DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK

NİKSAR BELEDİYESİ’NCE DEPREMZEDELERE PSİKOLOJİK DESTEK VERİLİYOR


Yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen ve dünya tarihindeki en büyük kara depremlerinden birisi olarak ifade edilen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen deprem sonrasında Niksar Belediyesi, çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütmeye devam ediyor.
Deprem bölgelerinden Niksar’a gelen vatandaşları afetin olumsuzluklarından uzaklaştırmak ve günlük hayatlarına geri dönebilmelerini sağlamak için Niksar Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde danışmanlık hizmeti veriliyor.
Niksar Belediyesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde uzman klinik psikolog olarak görev yapan Doğukan Demirel; “Afet bölgesinden ilçemize gelen yetişkin ve çocuklara yönelik ilk olarak psikolojik ilk yardım sürecine başladık. Afetzedelerimize olumsuzluklarla başa çıkma yöntemlerini öğretmeye, onların kendi normal yaşamlarına dönmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle travma durumundan çıkıp, günlük hayata adapte olmalarını sağlamayı ve kendilerini güvende hissetmelerini amaçlıyoruz. Çalışma kapsamında; travmatik süreçlerin takibi, stres, kaygı bozuklukları, depresif belirtiler vb. durumlar tespit edilerek, gerekli müdahaleleri yapıyoruz. İlk tetkikler sonucunda psikiyatrik müdahale gereksinimi olan vatandaşlarımızın da hastanelere sevkini sağlıyoruz. İyileşmemiz zaman alacak ama hep birlikte daha iyi olacağız” şeklinde konuştu.