NASIL YAŞADIĞIMIZ DEĞİL, NASIL YAŞATTIĞIMIZ ÖNEMLİ

Tokat Valiliği koordinesinde, ilimizde
Tokat Valiliği koordinesinde, ilimizde bulunan şehit yakınları, gaziler ve çocukları ile ihtiyaç sahibi dezavantajlı gruplar  başta olmak üzere vatandaşlara Devletin şefkat elinin her zaman üzerlerinde olduğunun hissettirilmesi, yalnız olmadıklarının bilincinde olarak hayatlarını idame ettirmeleri ve var ise ihtiyaç ve sorunlarının giderilmesine yönelik olarak hayata geçirilen “Sosyal Destek Hızır Tokat” projesi basın mensuplarına ve sivil toplum kuruluş temsilcilerine tanıtıldı.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı Salonunda yapılan toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir, proje ile ilgili bilgiler verdi.
Valilik Bilgi işlem Müdürlüğü Mühendisi Şahabettin Akça’nın Sosyal Destek Hızır Tokar bilgisayar yazılımı teknik sistemi hakkında bilgiler vermesinin ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, projenin amacının dezavantajlı grupların yüreğine dokunmak olduğunu söyledi. Memleketleri memleket, medeniyetleri medeniyet yapan en önemli unsurun insan olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı,  “İnsanı yaşat ki yaşayasın. Devletimizin gerçek sahipleri millet olduğu için fertlerin ayakta tutulması lazım.” dedi.
Engelli, fakir, yetim, kimsesiz, yaşlı gibi dezavantajlı gurupların medeniyetimizde, kültürümüzde yalnız bırakılmadığına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı,  “Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Biz böyle bir medeniyetin çocuklarıyız. Bizim devlet geleneğimizde bu.
Bizim temel felsefemiz nasıl yaşadığın değil nasıl yaşattığımızdır. Bizim görevimiz bu zaten. Dolayısıyla kimsesizi, yaşlısı, fukarası, garibanı özel ilgi alanımız. Esasında bütün insanlar çok önemli ama bugün ki toplantının amacı dezavantajlı olarak nitelendirdiğimiz guruplarımızdır.
Yetimler, öksüzler, kimsesiz yaşlılar, kimsesiz dul kadınlar,fakirler, fukaralar, garibanlar kısacası Allah’tan gayrı kimsesi olmayan, devletin bakmak zorunda olduğu kişilerdir.
Özel ilgilenilmesi gereken şehit ve gazi ailelerimiz. Şimdi biz ne yaptık bunlara bir havuz yaptık. Devletimizin, milletimizin imkanı da var. İl merkezi ve ilçe merkezleri de dahil  bütün il genelinde kaymakamlarımızın başkanlığında, kamu kaynaklarımızı kullanarak fakiriyle, fukarasıyla, garibanıyla, ilgileniyoruz.  Dezavantajlı grupların hepsine ulaşacağız. Hiç biri dışarda kalmayacak. Temel prensibimiz bu.” dedi.
Sosyal Destekte Hazırız
Sosyak Destek Hızır’ın yardım projesi olmadığını, yüreklere, gönüllere dokunmak olduğunun altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Sosyal Destek Hızır’ın amacı aynı zamanda kamu hizmetlerine erişimi kolaylaştırma. 104 tane çok kıymetli şefkat elçisi arkadaşımız sahada çalışmalarını sürdürüyor. Bunlar ev ev gezerek devlet büyüklerimizin selamını götürüyorlar. Onların yüreklerine dokunuyorlar.“ dedi.
Tokat’ta  bütün köyleriyle mazlum, fakir, yetim, öksüz, dul kadın, gariban, kimsesizlere ulaşılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “En sonunda da bütün kamu kurumlarına ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Sosyal Destek Hızır Tokat whatsapp hatları oluşturuldu. Tokat merkez ve ilçelerimizde watsapp destek hatları ile bize dezavantajlı vatandaşlarımızın bilgileri iletiliyor.” diye konuştu.
Haftalık değerlendirme toplantıları ile yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, kendilerine ulaşan vatandaşların sorunlarının 5 gün içinde çözülmesi gerektiğini söyledi.
Nasıl Yaşadığımız Değil, Nasıl Yaşattığımız Önemli
Sosyal Destek Hızır’a herkesin destek vermesi gerektiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat kültür sahibi, birbirine destek olan bir şehir. Bu  sosyal projemizi  sizlerle birlikte geliştireceğiz. Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Eksiklerimizi zamanla tamamlayacağız. Biz Tokat insanı olarak bu milletin derdini yüreğinde hisseden, buna çözüm bulmaya çalışan insanlarız. Bunu da büyük bir mutlulukla yapıyoruz. Bu işleri yapmak  bizlere nasip oldu. Bizim nasıl yaşadığımız değil, nasıl yaşattığımız, onlara nasıl hissettirdiğimiz de çok önemli.” diye konuştu.
Sosyal Destek Hızır kapsamında 104 kişi 52 ekip ile şu ana kadar 23 bin kişiye ulaşıldığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı,  çalışmanın insanların hayatını kolaylaştırdığını söyleyerek, projeyi hazırlayanlara ve emek verenlere teşekkür etti.
Toplantıya sivil toplum kuruluş temsilcileri, basın mensupları ve şefkat elçileri katıldı.