yesilniksar

MUHTEŞEM ÇOCUKLAR

Dün;  “3 Aralık 2018 Dünya Engelliler Günü” olarak bir kez daha kutlandı.

3 Aralık günü olmasa “Engelliler Günü” olarak kutlama yapılmaz mı?, biz her gün engelli dostlarımızla bir araya geliyoruz, özel bir kutlama yapmıyoruz ama, her gün bir araya gelip konuşuyoruz, hayatın gerçekleri ile yüz yüze geliyoruz.

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısı ile Halk Eğitim salonunda Ziçev tarafından düzenlenen güne katıldık, Ziçev’in kendi bünyesindeki çocuklar ile yaptığı program ve programda görev alan çocuklar muhteşemdi.

Bizler AK Parti iktidarının pek çok önemli düzenlemelerini, çalışmalarını buradan yazmaya çalışıyoruz, ama AK Partinin Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı bünyesinde yapılan çalışmaları daha çok önemsiyoruz.

Pazartesi günü Niksar Halk Eğitim müdürlüğü salonunda yapılan 3 Aralık Dünya Engelliler gecesine programda görev alan çocuklar damgasını vurdu, gerçekleşen törende yapılan konuşmalar işin özünü oluştursa da, gerçek hayatın anlamını çocuklara verilen rollerin ortaya konması ile hayat buldu.

Niksar Ziçev Vakfının rehabilatasyon merkezinde eğitim alan çocuklara verilen değerin, yapılan hizmetin ne kadar anlamlı ve doğru olduğunu bir kez daha görmüş olduk, Ziçev çalışanlarını ve yönetim kurulu üyelerini gönülden kutlarız.

Dünya Engelliler günü senede bir gün dahi kutlansa bunun önemli olduğunu görüyoruz, aileler eskiden engelli çocuklarını evlerde saklarlar, sokağa çıkmaması için yoğun gayret sarf ederler veya sokağa bırakarak onların ölmelerini beklerler idi!, bugün ise artık engelli aileler çocukları ile mutlu bir şekilde yaşamaya gayret ediyor, onları bir insan olarak görüyor hayatın gerçekleri ile yaşamayı seviyorlar.

Birileri seneden bir defa engelli insanlarımızı hatırlamaya çalışırlar, bizler ise bedensel ve zihinsel insanlarımızı her gün hatırlıyor, her gün onlarla bir araya gelme şansını yakalıyoruz.

Bedensel ve zihinsel engelli insanlar en masum insanlar arasındadır, fitne ve fesat işleri bilmezler, kendisine verdiğin değeri bilirler, yaptığın her iyilik ve destek için sana saygı duyarlar, seni severler.

Niksar Ziçev programı Halk Eğitim merkezi salonunda gerçekleşti, salonun küçük oluşu yapılan programın çok sayıda kişi tarafından izlenmesine  engel idi ama bizler zaman zaman yaptığımız facoobok sayfamızdan yaptığımız canlı yayınlarla çok sayıda insanın yapılan etkinliğin izlenmesine katkı sağlamaya çalıştık.

Günümüzde hayat bulan tekonoloji güzle kullanıldığında anlamlı ve güzel, insanlara hizmet yapma noktasında önemli hizmetler yapılıyor, ama bugünkü teknolojiyi sağlıksız ve art niyetli kullananlar olunca insanların hayatının kararasına vesile oluyor.

Ziçev’in programına pek sayıda insanımızın katıldığını gördük, aileler çocuklarının elinden tutmuşlar gönül rahatlığı ile programa katıldılar, programa katılması gereken bazı insanların programda olması da dikkatimizi çeken hususlardandır.

“Ne oldum değil, ne olacağım”  demek gerekiyor, bugün her türlü makama gelmiş olabilirsiniz ama yarın, hatta bir iki dakika sonra nasıl bir şeyle karşılaşacağın ve nasıl bir bedensel ve zihinsel rahatsızlıkla karşı karşıya gelmeyeceğinin garantisi var mı?.

Karşılaştığımız her engelli insanları görünce, sağlıklı olduğunu bilen her insan Cenabı Allah’a binlerce defa şükretmesini bilmelidir, aksi taktirde dakikalar sonra karşılaşacağın bir musibetle her hangi uzvunuzu kaybetmeme garantiniz hiçbir zaman yoktur, bu düşünceden hareketle engeli insanlarımıza sahip çıkmak insani görevdir.

Engelli insanlarımız bizler için örnektir, onlara sahip çıkmak insani bir görevdir, bizler elimizden geldiğince onlara sahip  çıkıyoruz, aynı masada yemek yiyor çay içiyoruz, aynı yerde oturup sohbet yapıyoruz.

Bizler zaman zaman bu şehrin bedensel ve zihinsel engelli olan insanları ile ilgili güzle görüntüleri paylaşıyoruz, doğruda yapıyoruz, kendilerini bedenen engelsiz görenler engelli insanlarımızı yılın 1 gününde değil  gerekirse her gün hatırlamalıdır.

Çok şükür çok sayıda engelli dostum var, her gün mutlaka birkaç tanesi işyerimize gelerek bizleri ziyaret ediyor, onlara ikramda bulunuyoruz, sanırım bizlerin bu yaptığı insani davranışı yadırgayıp bizleri sırf iş olsun diye eleştirenler oluyor, onlar bizleri eleştireceklerine kendileri de bir engelli insanımız ile bir araya gelsin aynı masada yemek yeme olgunluğunu göstersin!…

Ziçev Niksar şubesinin sunduğu programı hayranlıkla izledim özellikle Umut kardeşimizin Gtar ile pleybek yapması Merve kızımızın yine birkaç şarkıyı pleybek olarak sunması gecenin en renkli en coşkulu anı olarak hafızalarda yer almıştır.

Ziçev ailesi içinde  programlarda yer alan çocuklar; Turan, Ömer, Muhammed, Melek, Sude, Öznur, Melike, Nagehan, Hüseyin, İlknur, Alper, Çağrı, Sudenaz, Özge, Ömer, Zeynep velhasıl isimlerini unuttuğum çocukları izlerken bazen farklı duygular yaşadım.

Altın çocukları izlemekten büyük keyif aldık, çok güldük, çok alkışladık, canlı yayınladığımız dostlardan yapılan gösteri büyük beğeni kazandı.

Günlere fazla takılmamaya çalışıyoruz ama yapılan güzel bir çalışmaya emek veren katkı sağlayan insanlara da bir teşekkür borcumuz vardır.

Niksar Ziçev Vakfının Niksar’da kurulmasını sağlayan rahmetli Makbule Ölçen hanımefendiye Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum, Ziçev’in ilçe olarak Niksar dışında hiçbir ilçede şubesi bulunmamaktadır, Makbule hanımefendi Niksar’a bu kuruluşun kurulmasını sağlamış devletin henüz Engelli insanlarımız tam sahip çıkmaya başlamadan önce Ziçev bu önemli görevi üstlenmiş idi, Ziçev sanırım 16 il de faaliyetini yapıyor, engelli bireylere hizmet yapıyor, bu güzel geceyi hazırlayan başka kurum müdürü Seray Kaynar’ı çalışma arkadaşlarını, Vakıf başkanı Vasfiye Lüleci ablamızı ve yönetim kurulunu canı gönülden kutluyorum.

3 Aralık Dünya Engelliler günü  olarak kutlanmış olsa da bu günü bir sembol gün olarak hatırlayacağız, bizler kendilerini engelsiz insanlar olarak görenler veya engelsiz olan aileler dışında görenler asla engelli olan insanlarımızı unutmamamız gerekiyor.

Yapılan gecede çocuklar kadar ailelerinde gözlerindeki pırıltıyı gördük, o coşku dolu alkışlar karısında engelli ailelerin yüzleri güldü, güzel anlar yaşadılar, güzel zamanlar yaşadılar.

Önemli bir anı siz yaşadınız mı bilmem; Yalçın kardeşim bugün öğlen saatlerinde geldi “hadi yemeğe gidelim, param çok benim” dedi cebinden 10 TL yi çıkarttı gösterdi, yemeğe davet ederken gözlerinin içi pırıl pırıl gülüyordu, siz böyle bir anı hiç yaşadınız mı?.

Arkadaşlar ömrüm olduğu sürece sizleri seveceğim. Sizi hem yaradan dan dolayı hem de siz olduğunuz için seviyorum.

Günün Sözü: ENGELLİLER GÜNÜ 1 GÜN DEĞİL, HERGÜN HATIRLANMALI

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.