MEDİCAL PARK HASTANESİ yoğum bakım hastası olan kişiye şiddet uyguladığı gerekçesiyle faaliyetleri durduruldu.

Tokat’ta bulunan Medical Park Hastanesi’nde hastaya yönelik şiddet görüntüleri ortaya çıktı. Biri kadın, biri erkek olmak üzere iki  yoğun bakım hemşiresi bilinci yerinde olmayan felçli bir hastaya şiddet uygularken görüntülendi. Yoğun bakımda cihazlara bağlı olarak  yatmakta olan  hastanın çarşafla yüzünü kapatıp elleriyle ağzını ve boğazını sıktıkları, görüldü. Bu olayın üzerine hastanenin denetlenmesi için müfettişler görevlendirindi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu olayın üzerine “Yoğun bakım servisinde bir hastanın çalışanlarca maruz kaldığı şiddet ve kötü muamele görüntüleri kamuoyuna dün yansıyan özel hastanenin faaliyeti, Bakanlığımızca acilen başlatılan soruşturma gereği durdurulmuştur. Sağlıkta hiç kimsenin güven sarsıcı fiiline toleransımız yoktur” ifadelerini kullandı.

Tokat Valiliği ise yaşanan bu olaya işikin yazılı bir açıklama yaparak kamu oyuna sundu.

“Basın Açıklaması

Tokat ilimizde hizmet veren özel bir hastanede yaşanan ve ulusal basında yer alan “Hemşireler felçli hastanın ağzını ve boğazını böyle sıktı” başlıklı haberler üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Hastalarımızdan M.A., 2022 yılı Temmuz ayı içerisinde yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı ilimizdeki bir özel hastaneye başvurmuş olup, tedavisinin bir bölümü genel yoğun bakım ünitesinde sürdürülmüştür. Hasta 09.07.2022 tarihinde yoğun bakımda tedavisi devam ederken, uygulanan ilaçlardan dolayı ajite halde, burnuna takılı solunum cihazını çıkartmaya çalıştığı, bu sırada hemşirelerden birisinin yanına gelerek, hastanın elini hızlı şekilde iterek engel olduğu, sonrasında el bileğinden yatağa bağlamak sureti ile hastanın elini sabitlediği tespit edilmiştir. Sonrasında başka bir hemşire daha olaya müdahil olmuştur. Hastanın bu harekete tepki vermesi üzerine eylemine son veren hemşire sonrasında hastanın yanından uzaklaşmıştır. Süreç sonunda hastamızın tedavisine devam edilmiş, şifahen taburcu olmuştur.

Olay Tokat İl Sağlık Müdürlüğümüze bildirildiği andan itibaren, soruşturma açılmış, bir başhekim yardımcısı ve yoğun bakım uzmanı görevlendirilmiştir. Soruşturma tarihinde ilgili hemşirenin iş akdine son verilmiş, diğer hemşireye de hastane tarafından kınama cezası verilmiştir. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğümüz Hukuk Birimi tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”