Lokantacılıkmı Yapsak?

Arada bir memleketin değerlerine

Arada bir memleketin değerlerine değinmek, damak tadına bakmak gerekiyor.

Tokat bölgesinin damak zevkleri arasında Mimbar yemeği önemli konumdadır.

Mimbar dolması Kuzunun sağlıklı bağırsaklarından yapılır, İşkembe Çorbası olarakda yapılan Kuzunun Karındaki bölümden yapılır.

Mimbar Lokantalarda pek bulunmaz, yapılması zordur, zorluğunun yanında, Mimbar’ı yapanın çok temiz olması, yaptığı Mimbar yemeğini tertemiz yapmalıki insanlar yapılan yemeği gönül rahatlığı ile yesin ve sürekli talep etsin!

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri ve www.yesilniksar.com İnternet gazetesi sahibi  Cemalettin Bilgin kendi elleri ile yaptığı Mimbar yemeğini güzelce pişirdi, hem kendisi hemde dostları ile doyumluk değil, tadımlık olarak paylaştı.

Tokat Bölgesinin özel yemekleri arasında olan Mimbar dolması ve yemeği konusunda Bilgin’e sorduk; “Siz yemek paylaşmazdınız hayrola?”

Bilgin; evet yemek paylaşımı yapmayız ama bu Mimbar konusu Tokat için özel olduğu için ve kendim pişirdiğim için bunu paylaşma gereği hissettim, yoksa yemek paylaşımı pek sevmem, yapanın, pişirenin, yiyene afiyet olsun, Lokanta açma sözü espiri tabiki herkes işini yapmalı hemde en güzel şekilde” dedi.