KONYA’DA ASFALT GERİ DÖNÜŞÜM MAKİNASI ÜRETİLDİ

Konya’da üretilen geri dönüşüm

Konya’da üretilen geri dönüşüm makinesi, asfalt atığını dörtte bir maliyetinde, yerinde dönüştürerek ekonomiye katkı sağlayacak.
Emekli doktor öğretim üyesi ve makine yüksek mühendisi Memiş Işık, dört yıl önce asfalt geri dönüşümü sağlayan teknolojiler üzerine çalışma başlattıklarını söyledi.
Makine tasarım ve imalatı üzerine Ar-Ge çalışması yaptıklarını anlatan Işık, “Emekli olduktan sonra bu makinenin seri üretimine karar verdik. Dünyadaki makinelere göre teknik kapasitesi yüksek, endüstri 4.0’a uygun ve yerli üretimini gerçekleştirdik. Patent ve marka tescilini tamamladık.” diye konuştu.
Işık, KOSGEB’in makine inovasyon desteğinden yararlanarak üretimi gerçekleştirdiklerini belirterek, makinenin şantiye ve mobil tip olmak üzere tasarlandığını ifade etti.

Asfalt maliyetini geri dönüşümle dörtte bir fiyatına düşürüyor
Belediyelerin altyapı çalışmalarında kazıdıkları asfalt hafriyatını dönüştürdüklerini anlatan Işık: “Hafriyatı makinede önce parçalıyor sonra da ısıtıyoruz. Bu süreç içerisinde sıcak asfalt haline getiriyoruz. Çevreye zararlı ve tehlikeli atık olarak sınıflandırılan bu atığı bertaraf etmiş oluyoruz’ diyerek konuşmasını bitirdi.