Büyük emeklerle yapılan Kış yiyecekleri hazırlıkları devam ediyor.

Anadolu Kadının en büyük özelliklerinden bir tanesi de, ailesine sahip çıkmak, en büyük fedakarlıkları yaparak aile çatısının çatlamaması için yoğun çalışma yapmaktır.

Yaz gelince Bağ-Bahçe işleri, Son bahar gelince kışlık ev yiyecek hazırlıkları, oturduğu evdeki aile bireylerinin gıda ihtiyaçlarını karşılarken buna ek olarak gurbet ellerde yaşayan evlatlarına ve yakın akrabalarının Kışlık yiyeceklerini hazırlarlar.

Son bahar ile birlikte aileler, Domates ve Biber salçalarını yapmaya devam ediyorlar.

Bölgenin en önemli kahvaltılık yiyecekleri içinde olan KUŞBURNU Marmelatı, reçelini yapmak ayrı bir hüner gerektiriyor, tam bir Gıda desteği olan Kuşburnu yapım çalışmaları da devam ediyor.

Kışlık yiyecekler arasında; Yeşil Fasulye, Domates, Biber konserveleri, Aşlık, Bulgur, Erişte, Yufka hazırlıkları, Yeşil Biber ve Patlıcan kurutması ve sofraların vazgeçilmezi çeşitli Turşular.

Niksar ve bölgesinde;  Domates- Salatalık-Yeşil Fasulye-Kelek Turşusu ve ilerleyen aylarda Kelem, (Lahana) turşusu vazgeçilmezle arasında.

Kışlık gıdalar arasında; Erik, Üzüm, Kızılcık, Elma, İncir reçelleri de sofraları destekleyen önemli ürünler arasında.

Niksar’lı bayanlar el emeği, göz nurlu Domates, Biber Salçası ile birlikte, Kuşburnu Marmelatı, reçelinide yapmaya devam ediyor.

Kış Son bahar günlerinin vazgeçilmezleri arasında üzüm yaprağı salamurası.

Niksar Gökçeli köyü ağırlıklı olan üzüm yaprağı kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olsa da Niksar bölgesinde 12 ay Yaprak sarması Dolması olmak üzere, BAT yiyeceği de kadınların ve de erkeklerin vazgeçilmez yiyecekleri arasındadır.

Bölgenin en önemli gıda ürünleri kış süresince yetişmiş olsa da, Yaz aylarında ve Son Bahar aylarındaki ürün lezzetini Kış aylarında ve Bahar aylarının ilk günlerinde hiçbir sebzenin lezzeti Yaz ve Son bahar aylarındaki damak tadını vermiyor olması, ev kadınlarının Kış hazırlıklarını yapmaya sevk ediyor.

Sanayi ürünleri arasında Domates ve Biber salçası yapılmış olsa da, üzün süreli dayanması bakımından evlerde yapılan Salçaların daha çok tercih edilmeye başladığı görülüyor.

İşte Salçaların son fiyatları.

Biber Salçaları Niksar Cuma ve Pazartesi pazar yerinde satışa sunulmaktadır.

Çam kavonoz 1.1 kg fiyatı 90 TL.

Cam kavonoz acili 1.1 kg. 100 TL.

Bidon biber salçası. 3.4 kg. 250 TL.

 

Bidon biber salçası 5.4 kg. 400 TL.

Kuşburnu Marmelatı, Cam kavanoz kilo fiyatı; 150

Dut Pekmezi Cam kavanoz kilosu 100 TL.