KIRIKKALE-ÇORUM TAMAM TOKAT’TA FAYDALANACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karadeniz’e hızlı tren müjdesi verdi. Bakan Uraloğlu, bu sene Kırıkkale-Çorum arasının hızlı tren ihalesini yapacaklarını, Çorum-Samsun arasının projesini bitirdiklerini ve ikinci etapta da onun ihalesini yapacaklarını söyledi. Bakan Uraloğlu, hızlı treni Karadeniz’e indirip Sarp’a kadar uzatacaklarını da duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bu sene Kırıkkale’yle Çorum arasının hızlı tren ihalesini yapıyoruz. Çorum’la Samsun arasının projesini bitirdik, ikinci etapta da onun ihalesini yapacağız. Dolayısıyla hızlı treni Karadeniz’e indireceğiz. Oradan da yola çıkaracağız, Sarp’a kadar.” dedi.

Konuşmasında Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Uraloğlu, Türkiye’nin Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki konumu göz önüne alındığında çok değerli bir coğrafyada yer aldığını söyledi. Özellikle İstanbul’un dünya ve Türkiye için önemine dikkati çeken Uraloğlu, görev yaparken “memleket meselesi” anlayışıyla her zaman ellerini taşın altına koyduklarını, görev bilinciyle çalıştıklarını dile getirdi.

Uraloğlu, Türkiye’nin her bölgesine aynı hassasiyetle hizmet götürdüklerine işaret ederek, şunları kaydetti: “Ülkemizin her köşesine aynı şekilde hizmet ediyoruz. Mesela bir havalimanları haritamız var; Batıda, Karadeniz’de ne varsa, güneydoğuda, doğuda, Akdeniz’de de o var. Hiçbir tarafı ayırmadık. Bölünmüş yollarda durum aynı. Bir hızlı tren konusunda biraz Karadeniz’de mesafe kat etmemiz lazım. Hızlı treni Kırıkkale’den yola çıkardık. Bu sene Kırıkkale’yle Çorum arasının hızlı tren ihalesini yapıyoruz. Çorum’la Samsun arasının projesini bitirdik, ikinci etapta da onun ihalesini yapacağız. Dolayısıyla hızlı treni Karadeniz’e indireceğiz. Oradan da yola çıkaracağız, Sarp’a kadar. Onun da proje çalışmasını 2024’te başlattık.”