KİM BİR BARDAK SU İÇERSE BENİ HATIRLASIN“KERBELA”

Niksar Hacı Bektaş-ı Veli

Niksar Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı tarafından 10 Muharrem 1439 Aşure günü Muhammet Mustafa (S.A.S) çiçeği Cennet Pençlerinin efendisi Ehl-i Beyti Nebi’nin Mümtaz Üyesi bütün Müslümanların göz bebeği İmam Hüseyin’in Kerbela’da Şehadeti vesilesiyle Aşure ve Kurban Lokması ikram edildi.

Niksar Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı tarafından düzenlenen Aşure ve Lokma ikram programına Belediye başkan vekili Fatih Dönmezoğlu, MHP 27. dönem Tokat Milletvekili adayı Makine Yüksek Mühendisi Serhat Bilgin, ilçe Jandarma komutanı J. Yarbay Halil Keskin, Niksar ilçe müftülüğü personeli, Niksar Tic. ve san. Odası başkanı Mahmut Aybak, çok sayıda misafirler katıldı.

Niksar Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı Cem Evinde gerçekleşen etkinlik dolayısı ile Vakıf başkanı Mehmet Doğan günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı, başkan Mehmet Doğan;                 Sevgili canlar hepinizi aşk-muhabbetle selamlıyorum.

Hak Muhammet Ali ve Ehlibeyt yar ve yardımcınız olsun. Şefaatlerini üzerinizden esirgemesin.

Bugün Mübarek Muharrem Ayı hürmetine bir araya gelmiş bulunmaktayız. İçinde bir çok mucizelerin gerçekleştiği bu mübarek ayda. Kerbela gibi bir vahşet yaşanmıştır. Üzerinden asırlar geçmiş olsada derin yaralar bırakmıştır. Hz Muhammet Mustafa’nın Ehlibeytim dediği Şahı Merdan İmam Hüseyin ve 71 yoldaşıyla hunharca şehit edilmişlerdir.

Sevgili Canlar; Kerbela mazlumla zalimin iyi ile kötünün, haklı ile haksızın meydanıdır.

zalime , haksızlığa hukuksuzluğa, boyun eğmeyen hak mücadelesi veren herkes birer Hüseyin’dir.

bugün de Yezit zihniyeti devam etmektedir. Din adına insanlar vahşice katledilmektedir. Bu  zihniyet devam ettiği müddetçe sen haksızsın diyecek Hüseyinler’de var olacaktır. Bizler yıllarca asılarak, kesilerek yakılarak bu günlere kadar yaşamış, inancın mensuplarıyız. Susuz bırakılarak katledilen bir neslin devamı, evladı-ı kerbela’yız.

Bu mücadelemiz, Kerbela çöllerine gömülen İslam’ın yeniden özüne dönünceye kadar devam edecektir.

Sevgili Canlar; 12 boyunca Mah-ı Muharrem tuttunuz. Allah kabul etsin, Divan-ı Dergaha yazsın. Oruç tutmak aç kalmak demek değildir. İnsanın nefsine hakim olması demektir. Nefsimize sadece oruç tuttuğumuz zaman değil. Akıl hali zamandan ahirete göçene kadar sahip çıkmalıyız.

Buna göre oruç, elin orucu, belin orucu, dilin orucu, gözün orucu ve nefsin orucu vardır.

Onun içindir ki; Elimizle çalmayacağız, dilimizle gıybet yapmayacağız, gözümüzle görmediğimizi söylemeyeceğiz, nefsimize hakim olacağız, belimizle de namusumuza sahip çıkacağız,

Sevgili Canlar; Özü Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammet Hz. Ali’den 12 imamlardan gelen Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin insan olmak için bizlere yol gösterdiği Asli doğruluk, Kemali Dostluk, Cevheri Merhamet görüşü eşitlik, Hazinesi bilgi meyvesi sevgi hamuru ile yoğrulmuş. İnsanı kamil ve erdemli insan olmayı ön gören Korkuyu aşıp sevgi ile Tanrıya yönelen, yaratan ile yaratılanın ikliğine ,varlık birliğine inanan Edep ile ahlakı yaşamın temeline oturtan insanı yücelten hamurunda hem ilahiliğin, hemde İrfanlığın mayası bulunan kişi Ahlaklı ve karakterli yaşam ilkelerini benimsense Arif ve Kamil insan olsun. Bu ilkeleri benimseyen ve yaşayan canlara aşk olsun onlar ve güzel insanlardır.Allah yar ve yardımcımız olsun.Hepinizi Aşk-ı Muhabbetle selamlıyor. Ehlibeyte emanet ediyorum.’’dedi daha sonra Cem Vakfı canlarının mensup olduğu dede Ali Gürel yaşanan dini günler dolayısı ile dualar yaptı Kerbela’da şehit düşen hazreti Hasan ve Hüseyin ve 71 Can yoldaşları, vatan, millet, Allah ve Hazreti Ali aşkına, şehit olanların ruhuna dualar okundu, daha sonra Aşure ve Lokma ikramı yapıldı, deyişlerin matemleri yansıtan sazlı sözlü türküler okundu, ilerleyen saatlerde Cem Evinde Cem yapıldı, etkinlik ilerleyen saatlerde son buldu.

Niksar Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı bahçesinde yapılan etkinliğe katılan yüzlerce insana “hoş geldiniz” diyerek karşıladılar, program sonrasında uğurladılar, etkinlikler devam ediyor.