KAVGA DEĞİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Niksar Köklüce Köyü sakinleri

Niksar Köklüce Köyü sakinleri arazilerinin yandığını dile getirip; “Devlet 2 milyon TL para harcamış ama bizim arazideki ürünler susuzluktan yandı” diyerek Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’i arayarak yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdiler. Telefon görüşmesi üzerine gazetemiz sahibi Cemalettin Bilgin konuyu detaylı öğrenebilmek için gerekli girişimlerde bulundu.

Niksar Köklüce Köyü arazi sulama suyu için ilk önce 1 milyon 200 bin TL’lik proje çalışması yapılmış, yapılan proje de ilerleyen zamanda sağlıklı çalışmayınca projeye 800 bin TL daha ek yapılarak İl Özel İdaresi Alt yapı Şubesi tarafından proje hayata geçmiştir.

Niksar Köklüce Köyü arazisinin sulanması için harcanan 2 milyon TL’lik proje 1 yıl sağlıklı çalıştıktan sonra bölgemizde meydana gelen yağış oranlarının düşmesi ve yağmurların yeterli yağmaması su konusunda bölgede sıkıntılar yaratmaya başlamıştır. Köklüce Köyü sulama döneminde susuzluk çekip 500 dönüm arazideki mahsuller yanınca yeni tedbirler almak zorunda kalmış, köy muhtarlığı vatandaşlarla iş birliği yaparak Yeşilçam Çermik deresi bölgesinde bulunan ve Irmağa dökülen bir suyu daha önce yapılan su boru hattına dahil ederek su sıkıntısının giderilmesini sağlayarak çözüm üretmeye çalışmışlar, aynı hattan Ceğ köyüde faydalanması sağlanmış, yapılan proje sağlıklı çalışması gerekirken projedeki aksaklıklar sonucu her iki köyde su sıkıntısı yaşamaya başlamıştır.

Niksar Köklüce köyü muhtarı Şevket Fırat konu ile ilgili olarak düşüncelerini şu şekilde ifade etmiştir; “Köyümüzde arazi sulaması konusunda su sıkıntısı yaşıyorduk yetkililerimize yaptığımız müracaatlar sonunda devletimiz sağ olsun bir proje üretti ve çözüm bulmaya çalıştı, 2 milyonu geçen bir para harcanarak yapılan proje bugün çalışamaz duruma düştü. Kendimiz çözüm üretmeye çalışıyoruz sıkıntılar yaşıyoruz, biz Köklüce köyü halkı olarak çözüm istiyoruz, devletin harcadığı paralar boşa gitmesin, köyümüz arazisindeki ürünler susuzluktan yanmasın kurumasın… Çözüm çok kolay, her iki köy halkının arasına nifak sokulmadan çözüm bekliyoruz, yetkililerden yardım bekliyoruz, kavga istemiyoruz, huzursuzluk istemiyoruz.” diyerek düşüncelerini ifade etti. Bilgin konuyu AK Parti ilçe başkanı Kemal Yılmaz’a yansıtması üzerine ilçe başkanı; “Konuyu biliyorum, çözüm üreteceğiz, devletimiz önemli yatırım yaptı asla zayi olmasına razı olmayız, ayrıca her iki köy arasında sıkıntı yaşanmasına da asla razı olmayız, Cemalettin kardeşim  merak etme gerekli çalışmalar yapılacaktır.” diyerek konuya olan duyarlılığını ifade etti. Köklüce Köyü muhtarı konu hakkında ilçe başkanına gerekli bilgileri verdikten sonra ilçe başkanı ilgili kişilerle konuyu değerlendirdikten sonra, Bilgin’e; “Konuyu çözeceğiz, her iki köyün sıkıntısını gidereceğiz, kırgınlıkların küskünlüklerin olmasını asla istemiyoruz, küçük çaplı yapılması gereken çalışmalar varmış, İl Özel İdaresi olarak onları çözeceğiz, kısa zamanda çözüm bulmuş oluruz.” dedi. Bilgin’de; “Arkadaşlar önemli olan devletin yatırımının sağlıklı çalışmasıdır, devletimiz para harcadım yatırım yaptım diyor ciddi paralar harcıyor, vatandaş hizmet neden gelmiyor, diyerek seslenişte bulunuyor, küçük meseleler büyütülmemeli, yetkililer çözüm üretmelidir, konuyu takip edeceğiz teşekkür ederiz.” diyerek çalışmaların kısa zamanda çözüm bulması temennisinde bulunuldu.