KAMU HARCAMALARINI YAPAY ZEKA YÖNETECEK

Türkiye’nin kamu harcamalarını yapay zeka ile denetleyeceği haberini anlattığınız için teşekkür ederim. Bu girişim, kamu harcamalarında verimliliği artırmayı, hızlı ve kaliteli hizmet sunmayı ve tasarruf sağlamayı hedefliyor gibi görünüyor.

Türkiye'nin kamu harcamalarını yapay

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in belirttiğine göre, bu yapay zeka destekli proje, erken uyarı sistemleri ve ileri analitiklerle kamu harcamalarını daha etkin bir şekilde yönetmeyi amaçlıyor.

Bu proje kapsamında, yapay zeka destekli muhasebe ve analitik sistemlerin kullanılmasıyla, verimsiz harcama alanları tespit edilecek ve kamu harcamalarında verimlilik artırılacak. Ayrıca, iç ve dış denetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması için yapay zeka destekli risk odaklı mali denetim altyapısı oluşturulacak.

Projenin hayata geçirilmesi için TÜBİTAK BİLGEM’in de desteğiyle çalışmalar yürütülecek ve ön hazırlık sürecinin ardından harcamaların yapay zeka destekli olarak gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Bu tür teknoloji destekli yaklaşımlar, kamu kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılmasına ve hizmet kalitesinin artırılmasına katkıda bulunabilir.