KAÇIŞ YOK TOKAT O TARİHTE UÇUŞA GEÇECEK

Tuna Kaya, yatırımcılara ‘alın’

Tuna Kaya, yatırımcılara ‘alın’ tavsiyesinde bulunarak rekoru duyurdu.

Milyonlarca yatırımcı elindeki varlıkları değerlendirmek amacıyla farklı yatırım araçlarını tercih ediyor. Dolar, altın, mevduat faizi, borsa ve bitcoin yatırımcıların yatırım gerçekleştirdiği araçlar arasında yer alıyor. Ünlü ekonomist Tuna Kaya, yatırımcılara ‘alın’ tavsiyesinde bulunarak rekoru duyurdu.

BORSA SATIŞ, FAİZLERDE DÜŞÜŞ

Merkez Bankası faiz artırımına giderek yüzde 50 seviyesine kadar ilerledi. Bu noktada mevduat faizleri tarihi rekora imza attı. Faiz artırımı ile birlikte yatırımcılar mevduat ve borsa alanına girişi gerçekleşti. Ancak son günlerde borsa tarafı 11 bin kapısında sert bir iniş yaparak 10 bin 139 seviyesine düştü. Mevduat faizleri de aynı şekilde yüzde 55 seviyesinden 51’e kadar geriledi.

DOLAR EURO KARŞISINDA DEĞER KAZANDI

Dolar TL tarafından ise faiz artırımı sonrasından beri durağanlık dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde 32,7 seviyesine kadar gelen dolar ani iniş yaparak 32,2 seviyesine döndü. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında dolar, euro karşısında değer kazandı. Bu noktada dolar anlık olarak 32,37 seviyesinde işlem görürken euro da 34,8 seviyesine gerilediği görüldü.

BİTCOİN VE ALTINDA DÜŞÜŞ

Kripto paralarda ise 1 yıllık içerisinde yüzde 120 üzerinde kazanç sağlaması ile dikkat çekiyor. Ancak son günlerde bitcoinde yaşanan dalgalanmalarda yatırımcıyı endişelendiriyor. Anlık olarak 69 bin 609 dolar seviyesine bitcoin işlem görüyor. Ons altın tarafında ise sert yükseliş ardında sert bir satış yedi. Altın, 2 bin 450 dolardan 2 bin 301 dolara kadar bir düşüş sergiledi.

“DÜŞÜŞLER ALIM FIRSATI”

Yatırım araçlarındaki son durumu ve tavsiyeleri ünlü ekonomist Tuna Kaya açıkladı. Kaya, sonbaharın ilk aylarına kadar doların 32,60 seviyesinde kalacağını söyledi. Kaya, “Elimizde dolar tutmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu varlıklarımızı altın veya gümüş gibi yine bir kısmını da mevduat faizinde kullanabiliriz. Faiz hassasiyeti olanlar altına ağırlık verebilirler. Bir kısmını da borsa tarafında değerlendirebiliriz. Aynı zamanda kripto varlıklarda da olası düşüşleri alım fırsatı olarak kullanabiliriz. Bitcoinde önümüzdeki dönemde yükselişin devam etmesini genel olarak bekliyorum” şeklinde açıkladı.